GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE
GRİ KÜTLE

GRİ KÜTLE

MİMARİ   24.12.2019

Her biri farklı malzemeden tasarlanan üç farklı kütle Lüksemburg kütüphanesi ve öğrenme merkezini oluşturuyor. Dikdörtgen kütleyi bir siloya bağlayan kare formların her biri grinin farklı tonlarında cadde hizasından yükseliyor. 20.000 metrekarelik bir alana yayılan yapı, Valentiny Hvp Architects tarafından tasarlandı.

Lüksemburg halkını kütüphaneye davet etmek ve kamusal bir alan yaratmak adına hareketli bir cephe ve değişken malzeme seçkisi sunan tasarım ekibi, bölgenin endüstriyel geçmişini de göz önünde bulundurarak mevcut siloyu yapı grubu içine katıyor. 100 metre uzunluğundaki dikdörtgen volümün cephesi üçgen formlu panellerle yapının kimliğini oluşturuyor. Panellerin düz olduğu bölgeler kitapların yer aldığı kütüphaneleri temsil ederken, cephede çıkıntılar yaratan bölümler okuma ve çalışma alanlarına referans veriyor.

Alanda bulunan mevcut silo, homojen bir görüntü yaratmak adına çelik panellerle kaplanıyor ve cephesinde yine ana binayla bütünleşmesini sağlayan üçgen pencereleri barındırıyor. Yapıdaki tüm malzemeler son teknolojiler ve inovatif yöntemler kullanılarak tasarlanıyor; kompozit profillerden katmanlı fiber camlara kadar Lüksemburg Kütüphanesi ve Öğrenme Merkezi havalandırma, mekanik ve iklimlendirme konularında da malzemelerin avantajlarından yararlanıyor.

#Lüksemburg Kütüphanesi #Valentiny Hvp Architects #modern mimari #endüstriyel malzeme


Sayfanın Başına Dön