HOMO URBANUS
HOMO URBANUS
HOMO URBANUS
HOMO URBANUS
HOMO URBANUS
HOMO URBANUS
HOMO URBANUS
HOMO URBANUS

HOMO URBANUS

MİMARİ   17.11.2020

Tasarım ve mimarlık dünyası bu yıl, biraz da mecburiyetten çevrimiçi sunulan video ve film projelerine doydu demek yanlış olmaz. Pandemi nedeniyle ertelenen veya gerçekleşemeyen pek çok etkinliğin yerini, dijital mecralarda paylaşılan video çalışmaları aldı. Mimari film yapımcıları Ila Bêka and Louise Lemoine tarafından yapılan 10 filmlik serinin sonuncusu olan ‘Homo Urbanus Venetianus’ geçtiğimiz günlerde Domus yayını tarafından gerçekleştirilen bir etkinlikte gösterildi. Film yapımcıları Ila Bêka ve Louise Lemoine, geçtiğimiz günlerde Domus yayınına verdikleri röportajda, ‘sosyal hayata duyulan ihtiyacın tükenmediğini, ancak sanal ortama taşındığını belirtiyordu.

‘En dramatik şekilde mahrum kaldığımız şey olan kamusal alana övgü niteliğinde, sinematik bir macera’ olarak tanımlanan Homo Urbanus film serisi, kent ve insan arasındaki ilişkiye odaklanıyor. 10 şehri konu alan 10 filmden oluşan proje, insanlar ve kentsel çevreleri arasında her gün var olan çoklu formları ve karmaşık etkileşimleri ayrıntılı olarak gözlemliyor. Filmlerin başrolünde şehirli insan, bu insanın bireysel ve kolektif davranışları, başka insanlarla arasındaki dinamikler, sosyal, ekonomik ve politik güçlerin neden olduğu tansiyon var. Dolayısıyla her biri yaklaşık 40 dakika, 1 saat arasında olan bu filmleri görsel bir antropolojik okuma veya gözleme dayalı bir kayıt arasında bir yere konumlamak mümkün.

Filmin yapımcılardan Louise Lemoine; bugün dünya nüfusunun yarısından fazlasının şehirlerde yaşadığı gerçeğinden hareketle, ‘Homo Urbanus ifadesinin, insan türünün Homo Sapiens'ten sonraki son evrim aşamasını ifade ettiğini’ belirtiyor. Yapımcıya göre ‘şehirlerin tarihi, kent ve insan yapısının, hayli eziyetli olan karşılıklı dönüşüm sürecinin kesintisiz adaptasyonundan’ meydana geliyor.

Bogota, Doha, Kiyoto, Nepal, St.Petersburg, Rabat, Seul, Şangay ve Tokyo’nun ardından onuncu bölüm olarak Venedik’in de geçtiğimiz günlerde yayındığı projedeki filmlere çevrimiçi olarak erişilebiliyor. 

Filmleri izlemek için: https://vimeo.com/ondemand/homourbanus

#kent #insan #Domus #Homo Urbanus #mimari film #Ila Bêka #Louise Lemoine


Sayfanın Başına Dön