İBB'DEN ÜÇ BOYUTLU YAZICI TEKNOLOJİSİ İLE KONUT PROJESİ
İBB'DEN ÜÇ BOYUTLU YAZICI TEKNOLOJİSİ İLE KONUT PROJESİ

İBB'DEN ÜÇ BOYUTLU YAZICI TEKNOLOJİSİ İLE KONUT PROJESİ

MİMARİ   14.07.2021

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan İSTON, üç boyutlu yazıcı teknolojisi kullanarak 3 oda bir salon 155 metrekare büyüklüğünde bir binayı 1 haftada inşa etti.

İSTON Satış Pazarlama ve Teknik Destek Genel Müdür Yardımcısı Cenk Gökcan şu bilgileri verdi: 3 boyutlu yazıcı teknolojisiyle bina yazarak Türkiye'nin ilk yaşam projesini hayata geçirdik. Dünyada az sayıda gelişmiş ülkenin projelendirip uygulamaya başladığı 3 boyutlu yazıcılar ile bina yapımını tamamen yerli kaynaklar kullanarak İSTON mühendis ve mimarlarınca projelendirip uygulamaya aldık. 3 oda ve 1 salon olarak 155 metrekare oturum alanına sahip olan bu projemizi tasarım merkezindeki arkadaşlarımızın farklı çalışmalarıyla farklı kat yükseklikleri, vaziyet planına göre metrekareleri oluşturabilmektedir. Planlanan bu uygulamalar ise hayata geçirilecektir."

İSTON AR-GE Müdürü Emre Örtemiz ise "Geliştirdiğimiz harç sayesinde bu görmüş olduğunuz katmanları, sürekli bir şekilde imal edebiliyoruz. Bu binanın kaba inşaat kısmını 3 boyutlu yazıcımız ile bir hafta gibi kısa bir sürede tamamladık. Bu teknolojinin klasik inşaat yöntemlerine göre demir ve kalıp işçiliği gerektirmemesi, mimari serbestisinin yüksek olması, iş sağlığı ve güvenlik açısından daha güvenli sahalar oluşturması sebebiyle farklı avantajları mevcuttur" diye konuştu. 

 

#İBB #İSTON #3BoyutluYazıcı


Sayfanın Başına Dön