İSTANBUL'UN OTOPARKLARI SAO PAULO'DA
İSTANBUL'UN OTOPARKLARI SAO PAULO'DA

İSTANBUL'UN OTOPARKLARI SAO PAULO'DA

MİMARİ   11.09.2019

Dünyanın en prestijli mimarlık bienalleri arasında yer alan Sao Paulo Mimarlık Bienali'ne Türkiye'den davet edilen ilk proje; Kerem Piker Mimarlık, Emre Dörter ve Ekin Erar iş birliğiyle hazırlanan 'IPL - Informal Parking Lots of İstanbul' oldu.

12. Sao Paulo Mimarlık Bienali (IABSP), 10 Eylül - 9 Aralık 2019 tarihleri arasında Brezilya'nın Sao Paulo şehrinde yer alan ve modern mimarlık tarihinin ikonik yapılarından birisi olarak gösterilen CCSP - Sao Paulo Kültür Merkezi'nde düzenlenecek. Bienal'in küratörleri Vanessa Grossman, Charlotte Malterre-Barthes ve Ciro Miguel, 12. Bienalin temasını 'Everyday' (Her gün/Gündelik) olarak belirledi. Bienale katılmak için dünyanın farklı ülkelerinden yapılan 760 adet proje başvurusunu değerlendiren seçici kurul, yaklaşık 50 projeyi sergilenmeye değer buldu.

Kerem Piker Mimarlık tarafından fotoğraf sanatçısı Emre Dörter ve mimar Ekin Erar iş birliğiyle hazırlanan IPL - Informal Parking Lots of İstanbul isimli araştırma projesiyse, seçilen 50 projenin arasında yer aldı. IPL aynı zamanda Türkiye'den Sao Paulo Mimarlık Bienali'ne davet edilen ilk proje olma özelliğini taşıyor.

Kerem Piker Mimarlık IPL çalışma grubu; Alev Işık, Baran Aybars, Behice Özer, Berk Hot, Bilge Ay, Duygu Bingül Aydın, Kerem Piker, Miray Türkoğlu, Öykü Şimşek ve Sinem Burhan'dan oluşuyor.

Otoparklar gündelik hayatın ürettiği birer altyapı projesine dönüşüyor.

"Mekanik çözümlerin pahalı altyapı sistemleri, tarihi kentlerde yıkmadan yapmayı mümkün bırakmayacak kadar zorlayıcı bir otopark planlama politiğine yol açıyor. Kent, özellikle de tarihi kent, içerisinde otopark barındıracak şişmanlıkta boşluklara sahip olmayacak kadar değerli; bir başka deyişle otoparkın mekan ekonomisi bu kez kentin mekansal ekonomisine yenik düşüyor. İstanbul'da gündelik hayat, irrasyonelin rasyonelleştirilebilmesi diyebileceğimiz özgün çözümleri üretmek konusunda son derece mahir. Salt iki 'vale' ile yönetilen açık alan otoparkları (INFORMAL PARKING LOT_IPL), kentin en kritik bölgelerinde yer alan parsel artıklarını içerisine rasyonel bir otopark sığdırmanın fiziksel olarak neredeyse imkansız, mekan ekonomisi açısındansa anlamsız olduğu noktalarda birer otopark vahasına dönüştürebiliyorlar. Hiçbir zaman otopark olarak tarif edilmemiş, planlanmamış, projesi dahi çizilmemiş bu şekilsiz parseller böylelikle gündelik hayatın ürettiği birer altyapı projesine dönüşüyor"  Kerem Piker.

Sao Paulo Mimarlık Bienali'nin kurumsal destekçileri arasında Zürih ETH Üniversitesi, İsviçre Konfederasyonu Sao Paulo Konsolosluğu ve ASP yer alıyor. Bienalin medya destekçisiyse, Archdaily. Bienal, Sao Paulo Kültür Şehri programı ve CCSP iş birliğinde Brezilya Mimarlar Birliği tarafından gerçekleştiriliyor.

#Informal Parking Lots of İstanbul #otopark #Sao Paulo Mimarlık Bienali #Kerem Piker Mimarlık #Kerem Piker #Emre Dörter #Ekin Erar


Sayfanın Başına Dön