KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA
KILAVUZ DOĞA

KILAVUZ DOĞA

MİMARİ   31.07.2018

Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'nde bulunan Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi ve Müzesi, uluslararası bilim insanlarına araştırma olanakları sunarken biyoçeşitlilik üzerine örneklerin de sergileneceği hacimlere ev sahipliği yapıyor. Mimari kurgu açısından doğanın form arama tekniklerinden ilham alan projenin tasarımında ise Erkal Mimarlık imzası var.

 

"Beytepe Kampüsü, Ankara'nın en önemli gelişim aksı olan Eskişehir Yolu'nun hemen üzerinde kalmış olmasına karşın, kendine özgü ekosisteme sahip bir vadiyi de kapsıyor. Aynı zamanda çevredeki yoğun yapılaşma ve kentsel saçaklanma baskısına rağmen, bölgenin doğal zenginliğini orta ve uzun soluklu birtakım düzenlemeler ile olabildiğince korumayı amaçlayan bir dizi proje planlanma aşamasında. Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi ve Müzesi de bu kapsamdaki en somut projelerden biri olarak kampüse ve üniversiteye değer kazandırmanın ötesinde, kritik konumdaki bölgenin korunmasına hizmet ederek kentin topoğrafyasına olumlu katkılar sunmayı amaçlıyor"

 

Yapı, lokasyon olarak doğu yönüne doğru konumlanan bir yamaç üstünde yer alıyor. Vurgulanmak istenen doğu bağlantısı, yakın gelecekte Milli Botanik Bahçeleri'nin de dahil olduğu koruma alanları sisteminin parçası olmasına ve ağaçlandırma bölgeleriyle komşuluk kurmasına referans vermekte. Tasarım ekibi; yapının giriş platformunu, doğu yönündeki bahçelere ve kent merkezine doğru bakışlar sunan bir dizi kaskadlı kademe olarak planlamış. Farklı kotlara yerleşen kademeler ise zemin katta, açık ve kapalı alanların iç içe geçtiği bir dizi mekanı açık yeşil ile birlikte kurgulamış.

 

"Araştırma fonksiyonları ile müze fonksiyonları aynı yapının bütünleşik parçaları olsa da, zemin kattaki yarı açık kademeden karşılıklı olarak ayrı girişler verildi. Araştırma kısımlarında koleksiyonlar, laboratuvarlar, araştırmacı ofisleri ve yönetim ile kütüphane ve toplantı salonu bulunuyor. Müze kısmındaki sergileme hacimlerinde Zooloji, Tıp Bilimleri ve Antropoloji dallarına dair biyoçeşitlilik örnekleri üst katlarda yer alırken, yapının topoğrafyaya doğru açılmasıyla zemin bağlantısı sağlanan bodrum katta, Botanik dallarına dair örnekler bulunuyor. Üstelik Botanik bölümünün ileride seralarla zenginleşmesi düşünülüyor"

 

Biyoçeşitlilik konusu içinde sergilenebilecek örneklerin farklı ölçeklerde ve yine farklı bilim dallarının konuları olması nedeniyle kendi başına tematize edilebilen ancak gerektiğinde birlikte işlevlendirilebilecek bir parçalı hacim kurgusu planlanmış. Bilimsel kurumlara ve bilim camiasının önderlerine ait koleksiyonlar ise müzede sergilenecek materyaller arasında önemli bir yer tutmakta.

 

 

Proje | Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi ve Müzesi

Lokasyon | Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü, Ankara

İşveren | Hacettepe Ünversitesi

Proje Tasarım | Erkal Mimarlık - Emre Erkal

Mimari Proje Ekibi | Atakan Palaşoğlu, Demet Yüce, Nurcan Bayrakcı, Bekir Aşçıoğlu

Ana Yüklenici | SMG İnşaat

Statik Projesi | Levent Aksaray Mühendislik

Mekanik Projesi | Prosel Mühendislik

Elektrik Projesi | Kemal Güravşar, Emrah Güravşar, Promete Mühendislik

Tesisat Projesi | Prosel Mühendislik

Proje Yılı | 2013 - 2014

İnşaat Yılı | 2015 - 2018

#Erkal Mimarlık #Hacettepe Üniversitesi #Beytepe Kampüsü #Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi ve Müzesi #Ankara #mimari tasarım #müze


Sayfanın Başına Dön