KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK
KIRMIZI ODAK

KIRMIZI ODAK

MİMARİ   9.04.2019

Yerce Mimarlık ve ZAAS iş birliğiyle Empera Halı için tasarlanan idari bina Gaziantep'te konumlanıyor. İlhamını kırmızı topraklardan alan yapı, kısıtlı mimari referansa sahip bölgeye çağdaş bir soluk getirmeyi amaçlıyor.  

 

Lokasyon olarak 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde, firmanın üretim tesislerinin bulunduğu arsa üzerinde kendine yer seçen projede; iklim, bitki örtüsü, gün ışığının etkin kullanımı ve talep edilen karma işlev tasarıma yön vermiş. Buna ek olarak arsada bulunan tesislerle olan ilişki ve yakın çevredeki doğal peyzaj göz önünde bulundurulmuş. 

 

Çalışan mutluluğu ön planda tutularak kurgulanan iç mekan; zemin katta karşılama bölümü, tasarım ve operasyon ofisleri etrafında şekillendirilirken birinci kat yönetim birimleri ikinci kat ise markanın ürünlerinin sergilendiği showroom için ayrılmış. Yemekhane, dinlenme alanı ve toplantı odasını içeren üçüncü katta, cephenin geri çekilmesiyle manzaraya hakim yarı açık bir teras oluşturulmuş.

 

"Yapı genelinde, tüm hacimlerin gün ışığı ve manzaradan en verimli şekilde yararlanması amaçlandı. Farklı birimler arasında istenen ayrışma mümkün olduğunca geçirgen biçimde çözümlenirken, özel olarak tasarlanan mobilyalarla iç mekanda süreklilik ve ferahlık algısı yaratıldı"

 

İlhamını bölgedeki kırmızı topraktan alan projede, doğal bir malzeme olan tuğla ağırlıklı olarak kullanılmış. Tasarımın bir parçası olarak farklı türlerdeki bitkilerin eklendiği cephe ile toprak - bozkır esaslı peyzajın yeniden ele alınan bir ifadesi şeklinde yükselen yapı, dingin doğal çevrenin içinde rengi ve canlı dokusuyla ön plana çıkarılmış. Pencerelerin önünde hayat bulan yeşil ara yüz, karasal iklimin hakim olduğu coğrafyanın çetin manzarasına açılan iç mekanlardaki konfor duygusunun artırılmasına, kullanıcıların doğal yaşama temas etmesine olanak sunmuş. Giriş bölümünün geniş ve davetkar bir saçakla vurgulandığı yapı, bulunduğu alandan aldığı referansların çağdaş bir yorumu niteliğinde tasarlanarak bölgeye yeni bir soluk getirme hedefiyle hayata geçirilmiş.

 

Proje | Empera İdari Bina

Lokasyon | Gaziantep

İşveren | Empera

Tasarım | Yerce Mimarlık & ZAAS

Ekip | Nail Egemen Yerce, Ayça Taylan, Zeynep Şankaynağı, Barış Çağlar, Melike Kavalalı, Gökçe Demiral

Aydınlatma Tasarımı | Lighting Lab. 1 - Faruk Uyan

Alan |  2500 m²

Yıl | 2017 - 2018

#Yerce Mimarlık #ZAAS #Gaziantep #mimari tasarım #yönetim binası


Sayfanın Başına Dön