KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI
KOLEKTİF HALI

KOLEKTİF HALI

MİMARİ   16.10.2019

Herkes İçin Mimarlık, bu sene üçüncüsü  düzenlenen Şikago Mimarlık Bienali'ne davet edilen isimler arasında yer aldı. "...and other such stories/ ...ve diğer benzer hikayeler" başlığındaki bienale davet edilen 80'den fazla katılımcı arasında olan Herkes İçin Mimarlık, Şikago'nun Bronzeville mahallesinde kapatılmış kamusal bir okul olan Anthony Overton İlkokulu üzerine bir proje üretti. 19 Eylül 2019'da kapılarını açan bienal, 5 Ocak 2020'ye kadar devam edecek.

Artistik direktörlüğünü Yesomi Umolu'nun yaptığı bienalin eş küratörleri Sepake Angiama ve Paulo Tavares ana mekan Şikago Kültür Merkezi'nin yanı sıra dört farklı alan daha ekleyerek bienalin etkisini tüm şehre yaymak istemiş. Herkes İçin Mimarlık, bir sanat ve teknoloji kuluçka merkezine dönüştürülmesi hedeflenen Anthony Overton İlkokulu'nda bienal kapsamında çalışan diğer katılımcılar Borderless Studio, studioBasar ve Zorka Wollny ile yaz aylarında bir ziyaret gerçekleştirip, "Secret Ingredient / Gizli Bileşen" projesinin ilk çalışmalarına başladı. Şikago'nun ayrıştıran kent planlaması ve tarihinden dolayı, güneyde ötekileşmiş bir mahalle olan Bronzeville'de yaşayanları projeye dahil etme niyetiyle "yemek"i seçen HiM, mahallenin yeme alışkanlıkları ve kültürü üzerine röportajlar yaptı. Röportajlarda dile getirilen hikayelerden yola çıkarak herkesin bir araya gelebileceği bir mimari müdahale süreci üzerine kafa yordu. Halihazırda bir yatırımcısı bulunan eski kamu okulunun geleceğine mahalleliyi de dahil etme niyeti, bizzat okulun peyzajında bir araya gelebilecekleri bir strüktür oluşturmaya fikrini ortaya çıkardı.

Mimarlığı sadece yapı yapmak değil, birlikte bir mekan kurma ve yaşatma süreci olarak gören ekip, bu ilk ziyaretin sonunda okulun bahçesine "Collective Carpet / Kolektif Halı" adını verdikleri, farklı kullanımlara olanak sağlayacak şekilde yorumlanan piknik masalarından oluşan bir yerleştirme yaptı. Kolektif Halı'nın üretiminde the School of the Art Institute of Chicago'ya bağlı Arts Incubator binasındaki marangoz atölyesinin sorumlusu Gabriel Moreno ile birlikte çalışıldı. Aynı zamanda mahallede faaliyet gösteren BlackSpace Chicago gönüllü ağı da üretim sürecine destek verdi. Okulda her ay gerçekleşen topluluk günlerinden Eylül ayına denk geleni için de BlackSpace Chicago ve Borderless Studio ile birlikte bir program düzenlendi. 21 Eylül'de gerçekleşen "Community Potluck / Topluluk Yemeği" etkinliğine herkes yemeklerini ve "gizli içeriklerini" paylaşma sloganıyla davet edildi. Bronzeville'de uzun yıllardır "soul food" mutfağını yaşatan bir aşçı Miss Lee'den yemeklerin de ikram edildiği etkinlikte açık mikrofon konuşmaları ve çeşitli performanslar gerçekleşti. Etkinlik, bienal organizasyonu ve katılımcılarını, mahalle sakinleriyle bir araya getiren bir fırsat oldu.

Herkes İçin Mimarlık bienal süresince ve sonrasında bu yerleştirmenin yaşamını mahalleliyle sürdürmesini ve dönüşmesini bekliyor.

 

 

#Herkes İçin Mimarlık #Şikago Mimarlık Bienali #Collective Carpet #Kolektif Halı #enstalasyon


Sayfanın Başına Dön