KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ
KÜTLESEL İLİŞKİ

KÜTLESEL İLİŞKİ

MİMARİ   6.02.2020

Urla'da yer alan ŞH Evi, doğanın içinde sakin bir çevrede kendine yer seçiyor. Fonksiyonların ilişkisi üzerinden şekillenen projenin tasarımı Onurcan Çakır Mimarlık'a ait.

"Her iki yanda bulunan teras çatılı ve doğal taş cepheli kütleler, yatak odalarının bulunduğu kısımlar. Taş cepheli kütlelerin her birinde 2 adet yatak odası bulunuyor. Bu kısımlar, yapının ortasında bulunan yüksek tavanlı, beşik çatılı beyaz kütledeki salon ve mutfağın bulunduğu hacme açılıyor".

Projede, yapının 2 tarafında bulunan kütleleri oluşturan taş malzemenin, yakın çevreden temin edildiğini belirtelim. Bu kütlelerin güney cephesindeki yatak odaları, büyük pencerelerle manzaraya açılıyor. Taş cepheli kütlelerin ortadaki beyaz ana kütleye göre planda kaydırılarak yerleştirilmesiyle oluşan 3 tarafı duvarlarla çevrili orta bahçeyse tanımlı bir dış mekan oluşturuyor.

"Salonun büyük ve yüksek kayar cam kapıları açıldığında, bu orta bahçe iç mekanın bir uzantısı olarak kullanılabiliyor. Yatak odalarındaki kat yüksekliğinden, orta kısımdaki yüksek tavanlı ortak hacme geçildiğinde oluşması amaçlanan ferahlık hissi, bu büyük camlarla destekleniyor".

Kış aylarında soğuk rüzgarlardan mümkün olduğunca az etkilenmesi için bölgenin hakim rüzgarının vurduğu kuzey cephesindeki pencere açıklıkları en düşük seviyede tutulduğu yapıda; mutfağın bu cephedeki yatay şerit penceresi, arazinin kuzeyinde bulunan doğal manzaraya dönük bir çerçeve oluşturuyor.

Proje | ŞH Evi
Lokasyon | Urla, İzmir
Mimari Proje | Onurcan Çakır Mimarlık
Yıl | 2019
Arsa Alanı | 2683 m²
Toplam İnşaat Alanı | 134 m²

#Onurcan Çakır Mimarlık #Onurcan Çakır #Urla #mimari tasarım #konut projesi


Sayfanın Başına Dön