MEGA İSTANBUL
MEGA İSTANBUL

MEGA İSTANBUL

MİMARİ   28.10.2019

Fransız Kültür Merkezi, 24 Ekim - 4 Aralık tarihleri arasında, mimar Sinan Logie ve antropolog Yoann Morvan'ın birlikte sundukları 'Mega İstanbul' fotoğraf sergisine ev sahipliği yapıyor. Emrah Altınok, Nicolas Brodard, Murat Germen, Sébastien Mazauric ve Serkan Taycan'ın katkılarıyla gerçekleşen sergi, İstanbul'un çarpıcı derecede hızlı ve ölçüsüz kentsel büyümesini gözler önüne seriyor.

Bizans, Konstantinopolis, daha sonra İstanbul; yakın zamanlı 'İstanbul 2023'ü inşa etme emelleri de dahil olmak üzere, fetihler, siyasi ve dini entrikalar, depremler ve yangınlar arasında çağlar boyunca sürekli olarak süren aralıksız bir mücadelenin içerisinde yeniden tanımlandı.

Osmanlı İmparatorluğu'nun eski başkentinin çok katmanlı kentleşme palimpsestinin üzeri, bugün artık 16ı milyon nüfusa sahip bir megapolle kaplı. Bu kentsel büyüme, son on yıllar boyunca, genellikle çevresini de dikkate almadan, çarpıcı bir hızda gerçekleşti. Bu durum, özellikle, meskun alanın kenarlarındaki, az bilinen ama mevcut yeni oluşumların ve eşitsizliklerin şiddetini ve boyutunu açığa çıkaran yerlerde görünür olmakta.

Buraları yürüyerek katetmek, Mega İstanbul'un ölçüsüzlüğünün ölçüsünü belirlemeye olanak sağlıyor. Eyüp'ün kuzeyinden Dilovası'na, Silivri Limanı'ndan Sultanbeyli tepelerine kadar, klişe yerlerin uzağındaki bu kıyıda köşede kalmış kentsel sınırları boydan boya geçerken, natamam bir tamamlanma süreci yaşayan bu kentsel hayalciliğin röntgenini tasvir etmek mümkün.

Mega İstanbul sergisi, 4 Aralık 2019'a kadar Fransız Kültür Merkezi'nde görülebilir.

#Mega İstanbul #Sinan Logie #Yoann Morvan #Emrah Altınok #Nicolas Brodard #Murat Germen #Sébastien Mazauric #Serkan Taycan #İstanbul #sergi #Fransız Kültür Merkezi


Sayfanın Başına Dön