MELTEM BEACH & ROOMS
MELTEM BEACH & ROOMS
MELTEM BEACH & ROOMS
MELTEM BEACH & ROOMS
MELTEM BEACH & ROOMS
MELTEM BEACH & ROOMS
MELTEM BEACH & ROOMS
MELTEM BEACH & ROOMS
MELTEM BEACH & ROOMS
MELTEM BEACH & ROOMS

MELTEM BEACH & ROOMS

MİMARİ   29.08.2020

45 yıllık bir tarihe sahip olan Meltem Beach & Rooms, henüz temellerinin atıldığı yıllarda önemli bir sayfiye alanı olmasından ve İstanbul-Avrupa ulaşımını sağlayan ana aks üzerinde yer almasından mütevellit ilk etapta günübirlik tatil kompleksi olarak başladığı hayatına, akabinde kamp alanı ve motel kullanımlarına uygun yapılar eklenerek bugünkü haline geldi. Bu dönüşüm sırasında yapısal elemanları ana hatlarıyla korunarak doluluk-boşluk oranlarına, peyzaja ve fonksiyon değişikliğine bağlı düzenlemeler yapıldı. 2020’ye gelindiğinde ise THECATWORK tarafından yapılan uygulamalarla son halini alarak günün koşullarına uyum sağladı.

2019'da başlayan 2020’ de tamamlanan projenin ihtiyaçlarına bakıldığında, dönüşümün getirmiş olduğu fonksiyonel ihtiyaçlar doğrultusunda resepsiyon, lobi, toplantı alanı, restoran, mutfak, teras alanı, personel odası gibi yeni mahal düzenlemeleri görüyoruz. 

100 metrekarelik bir alanda yer alan Meltem Beach & Rooms, yalın çizgilerin ve plaj kullanımının öne çıktığı bir yapı. Her biri merkezdeki sirkülasyon alanına açılan, karşılıklı ve art arda olarak yerleştirilen oda birimlerine eklemlenen yeni teras alanlarının, birbirlerinden ayrıştırılması için iç avlu/koridor alanı, merkezde tekil bir yürüme aksı ve bu aksa odalardan ulaşımı sağlayan patikalar şeklinde tasarlanmış. Kalan alanlar, peyzaj düzenlemeleriyle desteklenerek denize açılan peyzaj koridoru oluşturulması sağlanmış.

Oda birimlerinde ise, yarı geçirgen bölücü duvarlar ve güneş kırıcı perdelerle kendilerine ait sepere alanlar oluşturulmuş. Meltem Beach & Rooms’un genel aurası samimi, yalın ve zamansızlık üzerine kurulu. İç mekanda kullanılan elemanlar da yine bu doğrultuda, yorucu olmaktan bir hayli uzakta. En yalın haliyle standart bir tipe getirilen oda birimleri; parsel çeperlerindeki opak cephelere banyo birimlerinin yerleştirilmesi ve yatak yönlerinin denize bakacak şekilde tefrişlendirilmesiyle çözümleniyor.

  • Proje Adı: Meltem Beach & Rooms
  • Proje Yeri: Gümüşyaka / İstanbul / Türkiye
  • Proje Ofisi: THECATWORK
  • Tasarım Ekibi: Büşra KOÇAK & Berk ARİNÇ
  • İşveren: ARİNÇ Ailesi
  • Ana Yüklenici: ARNC
  • Grafik Tasarım: Stories Studio

 

 

 

#Gümüşyaka #tatil köyü #THECATWORK #Meltem Beach & Rooms #iç mekan tasarımı


Sayfanın Başına Dön