MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK
MODERN EK

MODERN EK

MİMARİ   18.07.2018

Kaan Architecten imzalı Ütopya, Belçika'nın Aalst şehrinde, 19. yüzyıldan kalma okul binasına eklemlenen modern bir ek. Adını, Thomas Moore'un aynı adlı kitabından alan yapı, bünyesinde kütüphane ve müzik okuluna ev sahipliği yapıyor.

 

Projenin üretim sürecine dair biraz detaya inelim! Tarihi yapının yeniden ele alınması amacıyla açılan yarışmayı kazanan Kaan Architecten, öncelikle üçgen formlu parsel üzerinde konumlanan okul binasının her iki yanındaki yapıları ortadan kaldırmış. Ve ardından söz konusu tarihi yapıyı modern bir ek ile tamamlayarak dikdörtgen plan şemasına sahip yeni bir bina ortaya koymuş. Üstelik bu projeyi hem kentsel hem de mimari tasarım olarak açıklayan ekip, yapının tanımladığı üç yeni kamusal alana bakacak olursak hiç de haksız görünmüyor.

 

Projede; kütüphane, 3 katlı yapının hemen merkezinde konumlanıyor. Zeminden tavana uzanan ahşap kitaplıkların, yapıyı adeta destekler bir tavırda olduğunu söylemek mümkün. Mekan genelinde ahşaba eşlik eden malzeme ise brüt beton. Bu noktada müzik ve tiyatro odalarını kütüphaneden pek de uzak kurgulamayan tasarım ekibinin; ortaya çıkabilecek gürültü sorununa akustik kutular, çift camlı pencereler ve sese yalıtımlı kapılar ile önlem aldığını belirtelim.

 

“Biri ses, biri de sessizlik isteyen iki ayrı alan.  Fakat bu mekansal birliktelik, farklı tür insanların bir araya gelmesini sağlıyor”

 

Yapının zemin katında, kamusal mekanların yanı sıra okuma odası, oditoryum, restoran, atölye ve müzik performans derslikleri yer alırken ofis, teorik derslikler, bale odası ve okuma alanları 1. katta bulunuyor. Çoğunlukla dersliklerin olduğu 2. kat ise bilgisayar odası, toplantı mekanları ve kamusal okuma alanlarından oluşuyor.

#Aalst #Ütopya #mimari tasarım #eğitim yapısı #Thomas Moore #Kaan Architecten #Belçika


Sayfanın Başına Dön