MONOLİTİK DÜŞEYLER
MONOLİTİK DÜŞEYLER
MONOLİTİK DÜŞEYLER
MONOLİTİK DÜŞEYLER
MONOLİTİK DÜŞEYLER
MONOLİTİK DÜŞEYLER
MONOLİTİK DÜŞEYLER
MONOLİTİK DÜŞEYLER
MONOLİTİK DÜŞEYLER
MONOLİTİK DÜŞEYLER

MONOLİTİK DÜŞEYLER

MİMARİ   15.08.2019

Şehirler; barınma, çalışma ve sosyalleşme ihtiyaçlarına cevap verebilmek adına her geçen gün yükseliyor. Dikey yapılaşmanın inşa ve hava politikalarına olan etkisi henüz yeterli bir tartışma gündemi oluşturmasa da, topoğrafyaya uygun ve yatay düşeylerin oluşturduğu strüktürel kurgular üzerine çalışan mimari ofisler de yok değil.

Hindistan'ın Warangal şehrinde bulunan bu eğitim yapısı, monolitik ve hafif bir mimari form öneriyor. Mumbai temelli ofis NUDES'un tasarımı 17. yüzyılda inşa edilmiş bir kaleden ilham alıyor. Yatay kurgunun yanı sıra bina, birbirine bağlı bloklarıyla öğrencilerin kendilerinin keşfedecekleri alanlar yaratıyor. Kapalı duvarlardan oluşan cephe, kenarlarda açılarak açık hava aktiviteleri gibi etkinlikler için yarı açık mekanlar oluşturuyor. Bu mekanlar çoğunlukla çalıştayların düzenlenmesi ya da çeşitli sosyalleşme alanları olarak konumlanıyor. Ayrıca, Hindistan'ın iklimsel değişikliklerine uyumlu olacak şekilde yazın oluşan sıcak hava dalgasından binanın kütlesini de korumuş oluyor.

Uzun koridorlarla birbirine bağlanan yapıda, çatı aralıkları ya da avlular gibi küçük açıklıklar da havalandırma sistemine destek sağlıyor. Binanın mekan hiyerarşisini ön tarafta oyun alanları, avlular ve sonrasında sınıflar oluşturuyor. Böylece, arka tarafta kalan sınıflar önde yer alan oyun alanı seslerinden etkilenmiyor. Tamamen beyaz olan bu monolitik kütle, yer yer yeşil tonlarda kırılmalara da sahiplik ediyor, lise öğrencilerinin yeşil üniformalarıyla birleşerek enerjik bir görüntü kazandırıyor.

#NUDES #Hindistan #mimari tasarım #eğitim yapısı #okul projesi


Sayfanın Başına Dön