MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE
MUDE

MUDE

MİMARİ   24.08.2015

Tarihin en geniş tasarım koleksiyonlarından birine sahip olan ve Avrupa’nın en iyi müzelerinden biri olarak gösterilen MUDE’nin koleksiyonu kadar, tarihi de çok ilgi çekici. 1864’te bu binada kurulan Banco Nacional Ultramarino özellikle Portekiz’e gelen deniz tüccarlarının yatırımlarını değerlendirdiği bir bankaydı. 1883’te iç mekan organizasyonu mimar Tertuliano Marques tarafından, iç duvarları yıkılarak neredeyse tamamen yenilendi. Yüz yıllık bu müdahalenin izlerini yapı içerisinde görmek hala mümkün.

İşlevini yitirdikten sonra Portekiz hükümeti tarafından uzun süre fonksiyonuna karar verilemeyen yapı,  2006'da mimar Dante Macedo ve Conceição Macedo liderliğinde bir moda ve tasarım müzesi olmak üzere yeniden değerlendirildi.

Yapıya girdiğinizde, büyük bir avlu içerisinde Avrupa'daki en büyük banka kontuarı ile karşılaşıyorsunuz. Bu mermer kontuar, hiç yıkılmadan aynen korunmuş. Şu anda bu kontuar etrafında kronolojik bir sırayla Portekizli işadamı Francisco Capelo’nun koleksiyonu sergileniyor. Bu kalıcı sergide, sadece mobilya ve obje tasarımı değil, her dönemde birbiri ile paralel gelişen tüm tasarım disiplinleri inceleniyor. Moda ve takı tasarımı da en az mobilya ve masa üstü obje tasarımları kadar takdir görüyor. Paul Gaultier, Vivienne Westwood, Yves Saint Laurent ve Coco Chanel’in klasiklerini, döneme referans veren diğer tasarım objeleri ile birlikte görebiliyorsunuz.

Müzenin tasarım koleksiyonu, 1937’den bu yana Phillipe Starck, Charles Eames, George Nelson, Arne Jacobsen, Paul Henningsen, Vener Panton, Masanori Umeda, Henning Koppel ve Tom Dixon gibi isimlerin ikonlaşmış tasarımını görmek mümkün.

Müze, artık tasarımın; sanat, zanaat, kent, sosyo-ekonomik ve teknlolojik değişimlerle diyalog kurduğu bir mekan. Bankanın alt katında bulunan kasalar ve gizli bölmeler ise şu günlerde Christian Lacroix’nın Kaleidescope sergisine ev sahipliği yapıyor. Para ve eşya kasaları arasında yer alan sergide, Lacroix’nın kurulduğu günden günümüze değişen moda ve tasarım anlayışı tarihsel bir akışta sergileniyor.

#lizbon #mude #müze #dönüşüm #Christian Lacroix


Sayfanın Başına Dön