NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ
NEFES ALAN BEYAZ

NEFES ALAN BEYAZ

MİMARİ   6.03.2018

Stüdyo501 Mimarlık tarafından tasarlanan Bodrum Ticaret Odası Hizmet Binası, 2017 yılında tamamlandı. 2015 yılında açılan proje yarışmasında 1. seçilen yapı, yönetim ve hizmet faaliyetlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel faaliyetler ile de geniş bir kullanıcı profiline hitap ediyor.

 

Kentsel gelişim planlamasında önemli bir yere sahip Bodrum - Turgutreis yolu üzerinde bulunan proje, kentin kültürel yaşamı açısından potansiyeli yüksek bir alanın parçası aslında. Doğusunda bulunan, ev sahipliği yapacağı çeşitli sosyo - kültürel aktiviteler ile Bodrum için önemli bir odak olması öngörülen Fuar Alanı Kültür ve Kongre Merkezi'nin yanı sıra kuzeyinde ve batısında, kent boyunca devamlılığı olan Gazderesi'nin oluşturduğu yeşil alan ile ilişkilendirilme potansiyeline sahip. Öyle ki, tasarım ekibi bu potansiyeli değerlendirerek yapıyı park ile bir bütün olarak ele almış ve alanı kuzey - güney doğrultusunda geçen bir sosyal koridor oluşturmuş. Üstelik bu koridor, fonksiyonları kamusal ve kurumsal olarak ayırmakla birlikte, bütünleyici bir etki oluşturarak park içinde fuar alanına hizmet edebilecek sert zeminler sunmakta.

 

Protokol üyeleri, oda çalışanları, iş dünyası mensupları ve sosyo - kültürel etkinliklere katılan kullanıcıları ile oldukça yoğun ve farklı bir kullanıma sahip yapıda, aynı verimde hizmet edebilecek esnek mekanların uyumlu bir şekilde bir araya getirilerek kurgulanması amaçlanmış. Ve ana fikir, yapıyı farklı amaçlar için kullanan tüm kullanıcıları bütünleştirebilecek bir ortam yaratmak üzerine şekillenmiş.

 

“Farklı fonksiyonların yapıyı etkin ve esnek bir şekilde kullanabilmesi için  düşük bir avlu oluşturuldu; üst kotlarda bu avlu çevresine konumlandırılan açık ve kapalı alanlar ile tüm birimler düşeyde ilişkilendirildi”

 

Bodrum katta düşük avlu çevresinde yer seçen fuaye; konferans salonu ve eğitim hacimlerine hizmet vermekte. Zemin katta ikiye ayrılmış kütle; sosyal koridorun solunda kalan düşük avlu ve kafe birimi ile kamusal bir alan yaratırken sağında kalan kütle, yarı kamusal olan ticaret odası hızlı hizmet birimleri için ayrılmış. İşleyiş olarak daha özelleşmiş ofis alanlarına ihtiyaç duyan birimler ise üst kotlara yerleşmiş. Daha hareketli ve aktif kullanıma sahip karşılama holleri, dinlenme ve dolaşım alanlarının çevresi, yarı açık ve açık alanlarla sarılmış.

 

Yapının cephesini tanımlayan kabuk sistemi; simgesellik, iç - dış mekan ilişkisini bütünlemek, ışığın verimli kullanımı ve ısı kontrolü gibi 4 temel amaç çerçevesinde oluşturulmuş. Buna ek olarak Bodrum'un geleneksel mimari tipolojisine zarar vermeyecek şekilde sade ve modern bir şekilde ele alınmış; iç mekanın ihtiyaçları baz alınarak doluluk - boşluk sıklıkları ayarlanarak tek düzelikten uzak ama bina genelinde bir kimlik bütünlüğü oluşturacak şekilde kurgulanmış.

 

Proje Tasarım | Stüdyo501 Mimarlık

 

Tasarım Ekibi  | Cenk Çeşmeli, Müge Erkılıç

 

Lokasyon | Bodrum, Muğla

 

İşveren | Bodrum Ticaret Odası

 

Ana Yüklenici | Durum Yapı

 

Statik Projesi | HF Çeşmeli Mühendislik

 

Mekanik Projesi | Duru Mekanik

 

Elektrik Projesi | Emtes Elektrik

 

Proje Yılı | 2015

 

İnşaat Yılı | 2016 - 2017

 

Arsa Alanı | 1800 m² 

 

Toplam İnşaat Alanı | 3066m² 

#Stüdyo501 Mimarlık #Bodrum #Bodrum Ticaret Odası Hizmet Binası #mimari tasarım #cephe tasarımı


Sayfanın Başına Dön