NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN
NOTRE DAME YENİDEN

NOTRE DAME YENİDEN

MİMARİ   24.06.2019

Paris'in sembollerinden Notre Dame Katedrali'nin yanışı ve orta kulesinin yıkılışı tüm mimarlık camiası ve hatta tüm ülkeler için oldukça dramatik bir andı. Ama çözüm ve geleceğe odaklı ofisler hemen kolları sıvadı ve yapının yeniden inşasını ön gören projeleri açıkladı. (Tabii projeye maddi katkı sağlayan multimilyonerler de...) Birçok tasarım, Notre Dame'ın mimari karakterini bozmadan modern öğelerin genel yapıya dahil olduğu çalışmalardı. Çatısına yüzme havuzu konduranlar, fütüristik kule tasarımı önerenler derken, bazı ofisler de Paris Anlaşması kapsamına giren sürdürülebilir, inovatif ve ekolojik yöntemlere odaklandı. 
 
Aralarından en yenilikçi olanları derledik...

Studio NAB

Macron'un, Notre Dame'ın yenilenmesi için 'günümüz izlerini taşıyan' projeleri değerlendireceklerini belirtmesinin ardından Studio NAB, yeniyi ve eskiyi aynı çatı altında sunan bir proje çalıştı. Bu projeye göre Studio NAB'ın önerisi, yapının yıkılan çatısını halka açık bir kış bahçesine çevirmek. Yapıdaki renovasyonu belli etmek üzere altın rengi çelik kullanmayı öngören ofis, çatıyı kaplayacak kış bahçesinin iskeletineyse 13. yüzyılın tekniklerinden biri olan ahşap sistem öneriyor. Yangından evvel arıların yaşadığı yıkılan gotik kule yerineyse, arı kovanlarının bulunduğu bir kule tasarlanıyor.

Studio Drift

Hollanda merkezli tasarım stüdyosu Studio Drift, Notre Dame için geri dönüştürülmüş malzemelerle üretilmiş bir çatı tasarımı önerdi. Bu tasarım hem Pasifik Çöp Girdabı gibi yoğun plastik çöplerin bulunduğu okyanus noktalarının temizlenmesini hem de plastiklerin geri dönüştürülerek yeniden kullanılmasını hedefliyor. Mavi renkteki geri dönüştürülmüş plastikler aynı zamanda 'gökyüzü'nü de simgeliyor. Yani tıpkı gotik mimarinin vadettiği türden bir yücelik hissini. Studio Drift bu fikrin ötesinde, tasarımcılara ve konuya iştirak edebilecek tüm yaratıcılara açık çağrıda bulunup tasarımlarını daha da geliştirmeyi hedefliyor.

Concr3de

Notre Dame'ın yanışından kalan küllerle, üç boyutlu yazıcıda katedralin tamamı olmasa da bazı bölümlerini tekrardan inşa etmeyi planlayan Concr3de, en yaratıcı projeleri sunan ofislerden biri. Binanın mevcut küllerini kullanarak üç boyutlu yazıcıda tekrar üretilebilen parçalarla ekstra malzemenin kullanılmadığı bir dönüşüm fikrini temsil ediliyor. Çatıda yer alan bir şeytan heykelini deneme amaçlı üç boyutlu yazıcıda üreten firma, bu yöntem sayesinde yeni teknolojilerle sanki hiç yangın olmamış gibi eskiyi yaşatmanın romantizmini aynı anda sunuyor. 

 

#Notre Dame Paris #Studio NAB #Studio Drift #Concr3de #restorasyon


Sayfanın Başına Dön