ORADA BİR EV VAR UZAKTA
ORADA BİR EV VAR UZAKTA
ORADA BİR EV VAR UZAKTA
ORADA BİR EV VAR UZAKTA
ORADA BİR EV VAR UZAKTA
ORADA BİR EV VAR UZAKTA
ORADA BİR EV VAR UZAKTA
ORADA BİR EV VAR UZAKTA

ORADA BİR EV VAR UZAKTA

MİMARİ   5.05.2020

Kent merkezinden izole, doğayla iç içe bir yaşam biçimi, son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkan 'pandemi sonrası mimarlık' konulu tartışmaların odak noktalarından biri. Kabin evlerse, bu anlamda üzerinde durulan yapılardan.  

Finlandiya'dan bir örnek: Project Ö

© Mark Goodwin

Aleksi Hautamaki ve Milla Selkimaki tarafından tasarlanan kabin ev, 2 ayrı kütleden oluşuyor. 75 metrekarelik alanına; ortak yaşam alanı, yatak odası, çalışma odası, banyo ve bir sauna sığdırıyor. Çatısında yer alan solar panellerle kendi enerjisini üretiyor, ıslak hacimlerde arıtılmış deniz suyu kullanıyor. Isınma ihtiyacıysa, saunaya bağlı yerden ısıtma sistemiyle çözüm buluyor.

BIG'den kabin ev imzası: A45

© Matthew Carbone 

A45, prefabrik konut start-up'ı Klein için BIG tarafından tasarlandı. Danimarkalı mimarlık ofisinin imzası haline gelen dinamik formlar, pek tabii kabin eve de yansıyor. Açık plan şemasına sahip 17 metrekarelik strüktürde, ortak yaşam alanı, dinlenme ve yeme-içme bölümü ve banyo yer alıyor.

İsveç'in geleneksel kulübelerinden ilham almak

© Mikael Olsson

Bornstein Lyckefors Architects tarafından tasarlanan kabin ev, 3 kişilik bir aileye ev sahipliği yapıyor. Yapı, renk bakımından ilhamını geleneksel İskandinav kulübelerinden alıyor. 2 katlı yaşam alanının zemin katında açık plan şemasına sahip salon, mutfak ve yemek bölümü yer alırken yatak odaları üst katta kendine yer seçiyor.

Doğanın parçası gibi davranan yaşam modülü

© Leonardo Finotti

MAPA mimarlık stüdyosu tarafından tasarlanan kabin ev, Uruguay'da kendine yer seçiyor. 12,5 metre uzunluğunda, 115 metrekarelik alana sahip. Açık plan şemasına sahip yaşam alanında, merkezde yer alan salon ve mutfak, yatak odalarıyla çevreleniyor.

#BIG #Bjarke Ingels Group #Bornstein Lyckefors Architects #MAPA #kabin ev #mimari tasarım #Covid-19


Sayfanın Başına Dön