ORMAN BİNA
ORMAN BİNA
ORMAN BİNA
ORMAN BİNA
ORMAN BİNA
ORMAN BİNA
ORMAN BİNA
ORMAN BİNA
ORMAN BİNA
ORMAN BİNA

ORMAN BİNA

MİMARİ   14.09.2020

Koichi Takada Architects tarafından tasarlanan Urban Forest, 382 dairesi, bahçeli ve iki katlı çatısı, halka açık parkı ve diğer yerleşim imkanlarıyla devasa bir yaşam alanı. Ancak bu, yalnızca iskeleti. Ona ‘Urban Forest’ adını veren, aslında dikey bir orman bloğu olması. Avustralya, Brisbane’de konumlanan bina, dünyanın en yoğun şekilde ağaçlandırılmış yapılarından biri.

259 farklı yerel bölgeden seçilen 20 binden fazla bitkiyle ve binden fazla ağaçla donatılan yapının neredeyse tamamı yeşil. Her açıdan gerilimi son derece yüksek olan şehir hayatına oksijeni, yeşili ve psikolojik rahatlamayı ‘hatırlatan’ Urban Forest’te, yakınlarındaki Musgrave Park’ından neredeyse üç kat daha fazla yeşil ajan var. Öyle ki, kullanılan ağaçların ve bitkilerin, mimarların devreye sokabileceği maksimum kapasitede olduğu belirtiliyor. Hatta, dünyanın en yeşil konut yapısı olma hedefinde.

Sürdürülebilir pratiklerin olabildince kullanıldığı Urban Forest, bahçe yağmur suyu ve atık su arıtma sistemleriyle sulanıyor. Ekolojik ayak izini azaltırken biyoçeşitliliği artıran tasarım, bahçelerin göğe yükselmesi fikrini destekleyen mimari bir örnek sunuyor. Hatta çıtayı epey de bir yükseltiyor.

#koichi takada #urban forest #mimari #sürdürülebilirlik


Sayfanın Başına Dön