ROTAMIZ SANTORINI
ROTAMIZ SANTORINI
ROTAMIZ SANTORINI
ROTAMIZ SANTORINI
ROTAMIZ SANTORINI
ROTAMIZ SANTORINI
ROTAMIZ SANTORINI
ROTAMIZ SANTORINI

ROTAMIZ SANTORINI

MİMARİ   8.07.2020

Santorini Adası'nın günümüz başkenti sayılan Fira'da kendine yer seçen konut projesiyle başlıyoruz. Kapsimalis Architects tarafından yeniden yorumlanan yapı, üzerinde bulunduğu araziye 2 kütle şeklinde yerleşiyor, her biri yüzme havuzuna sahip çatı teraslarıyla Ege manzarasını karşısına alıyor. Geniş pencere açıklıkları sayesinde iç ve dış mekan arasındaki sınırları ortadan kaldıran projede, yatak odaları ve banyo üst kotta yer alan 2 katlı kütlede, ortak yaşam alanlarıysa alt kottaki tek katlı yapıda yer alıyor.

Proje, üzüm bağlarıyla çevrili Pyrgos'ta bulunan bir konut yapısı. Eğimli bir arazide yer alıyor, hareketli ve monolitik formuyla adadaki tarihi kalelere referans veriyor. Tekil konut olmanın yanı sıra istenildiğinde 3 ayrı yaşam alanı şeklinde bir kullanım sağlıyor. Zemin katında salon ve mutfak, üst katlarda yatak odaları bulunuyor.

Kademeli bir kütle kompozisyonu şeklinde tasarlanan yaşam alanı, Santorini'nin Mesarya Köyü'nde yer alıyor. Yapıyı meydana getiren her birimin bir kütle olarak tasarlandığı projede, söz konusu kütleler birbiri üzerine düzensiz şekilde istiflenerek asimetrik bir form tanımı yapıyor. Salon, yemek alanı ve mutfağın zemin katta patio çevresinde şekillendiği projenin üst katındaysa yatak odaları yer alıyor.

Santorini Adası'nın en yüksek dağı olarak bilinen Profitis Ilias'ta tasarlanan yapı; araziye kademeli olarak oturuyor, her biri 2 katlı olan 4 konut biriminden oluşuyor. Tasarım ekibine göre adadaki geleneksel konut tipolojisinin modern bir yorumu. Salon, mutfak, yemek alanı, yatak odası ve banyonun bağımsız bölücülerle desteklendiği proje, açık plan şemasına sahip.

#Kapsimalis Architects #Santorini Adası #mimari tasarım #konut projesi


Sayfanın Başına Dön