SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA
SAKLI DOĞA

SAKLI DOĞA

MİMARİ   30.10.2017

İstanbul Çamlıca'da, 5 adet yapı bloğu dahilinde 10 villadan oluşan Pırlanta Koru projesi, ortak kullanım alanı ve villalara ait özel bahçelerden meydana geliyor. Adını Çamlıca Koru'sundan alan ve "koru" fikrini koruyan yoğun ağaç dokusunun önerildiği projenin peyzajında ise P2 Tasarım ekibinin imzası var. 

 

Biraz detaya inelim! Projede, yılın her mevsiminde farklı türde bitkilerin açma zamanlarının deneyimlenmesi; işlevsel, canlı ve her noktası ile yaşayan mekanlara sahip olması amaçlanmış. Ortak kullanım alanında özel olarak tasarlanan dikey bahçe, su duvarı ve havuzun yanı sıra çocuk oyun alanı, yürüyüş yolları ve kullanıcıların bir araya gelebilecekleri oturma alanına yer verilmiş. Bu noktada, dikey bahçenin arka yüzeyinde oluşturulan su duvarı ve devamındaki havuzun, kullanıcıların ortak alandaki mahremiyetini sağlarken suyun sakinleştirici etkisiyle doğal ve saklı bir bahçe yaratıldığını belirtelim. Tasarım ekibi, bu alanı çevreleyen yürüyüş yolunda bazalt adım taşları ve çakıl taşları kullanmış, peyzajın aydınlatmalarla birlikte cephelerle bütünlük ve uyum içinde olmasına önem vermiş. Yürüyüş yoluna eşlik eden huş ağaçları, manolyalar, süs kirazları, limonlar, serviler, zeytin ağaçları ve daha pek çok farklı tür bitkiler sayesinde de yaz kış deneyimlenebilecek görsel bir alan ortaya koymuş.

 

Projede, özel bahçelerde veranda önlerinde tercih edilen otsu bitkiler seperatör gibi kullanılmış. Verandaların yanlarındaki çim alanlar, bambu ve yüksek çalı türleriyle çevrelenerek sınırlandırılmış. 2017 yılında tamamlanan projede, her bir konutun iç bahçesinde oluşturulan zen bahçelerinde kullanılan Japon akçaağaçlar ise özel aydınlatma tasarımıyla kullanıcılarına mahrem ve dingin bir açık alan sunmakta.

 

Proje | Pırlanta Koru

 

Lokasyon | Çamlıca - İstanbul

 

Proje Tasarım | Çamoğlu Mimarlık

 

Peyzaj Proje ve Uygulama | P2 Tasarım

 

İşveren | Erkan İnşaat

 

Yıl | 2016 - 2017

#Pırlanta Koru #İstanbul #Çamlıca #P2 Tasarım #Çamoğlu Mimarlık #konut projesi #peyzaj tasarımı


Sayfanın Başına Dön