ŞEVKİ PEKİN'E VEDA
ŞEVKİ PEKİN'E VEDA

ŞEVKİ PEKİN'E VEDA

MİMARİ   5.02.2020

"Mimarlık ancak temelini oluşturan düşünce ve felsefe kadar kuvvetlidir. Mimarinin bir anlamı olmalıdır. Mimarlık için üstlenilen görevin bir tanımı olmalıdır. Bu tanım işin başlangıcıdır. Bu tanım işin özüdür, kendidir".

Şevki Pekin'e veda ettiğimiz bu yazımıza, mimarın 2007 yılında çıkardığı 'Mimari Çalışmalar' kitabının önsözünde yer alan bu cümlelerle başlamak istedik. Evet, 1974 yılından itibaren Türkiye'de aktif olarak mimarlık yapan ve değerli projelere imza atan Pekin, maalesef aramızdan ayrıldı. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

1946 yılında İstanbul'da doğan Şevki Pekin, ortaöğrenimine Galatasaray Lisesi'nde başladı, ABD'de devam etti ve İstanbul'da Robert Kolej'de tamamladı. Viyana Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Viyana Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Mimarlık Okulu'nda mimarlık eğitimi aldı. 1965-1966 yıllarında İstanbul Atatürk Kültür Merkezi projesinde, ardından 1966-1974 yılları arasında Viyana'da çeşitli mimarlık ofislerinde çalıştı. 1974 yılında Türkiye'ye dönüş yapan Pekin, bir süre Aydın Boysan'la çalıştıktan sonra aynı yıl kendi ofisini kurarak çalışmalarına devam etti.

Yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirdiği mesleki çalışmalarını, 2007 yılında 'Mimari Çalışmalar' ismiyle kitaplaştırdı. Pekin, 16. Ulusal Mimarlık Sergisi ve Ödülleri kapsamında Mimar Sinan Büyük Ödülü'ne değer görüldü.

#Şevki Pekin


Sayfanın Başına Dön