SEYAHATNAME
SEYAHATNAME
SEYAHATNAME
SEYAHATNAME
SEYAHATNAME
SEYAHATNAME
SEYAHATNAME
SEYAHATNAME

SEYAHATNAME

MİMARİ   5.10.2017

"Seyahatname" / Mimari Tasarımın Sıfırıncı Fazı sergisini Tabanlıoğlu Mimarlık anlatıyor:

 

Mimari, kentsel planlama, peyzaj mimarisi kapsamında kamusal iletişimini destekleyen, farklı insan gruplarını bir araya getiren bir platform oluşturan veuluslararası çağdaş mimarların sergilerine ev sahipliği yapmasıyla ünlü  galeri "Architekturegalerie München"de gerçekleşecek olan serginin küratörü bu kez Murat Tabanlıoğlu.

 

Bir mimar olarak gezi anılarını yıllarca özenle dokümante etmiş olan Dr. Hayati Tabanlıoğlu'ndan bu yana, Tabanlıoğlu Mimarlık için seyahatler "mimarlığın sıfırıncı aşaması" olarak değerli bir birikim olmuştur. Sergi, Murat Tabanlıoğlu'nun objektifi aracılığıyla coğrafyaların, mimarlıkların, insanların ve yaşamın imgelerinin çoğaltılarak tekrar ziyaret edileceği bir seyahatname olarak kurgulanmaktadır. Sergiyi oluşturan parçaların bir bölümü, küresel mimari ve kentsel uygulamalarla biçimlenen günümüz şehirlerinin ve geçmişin izlerinin, yaşam biçimlerinin, doğa ve insan yapımı çevrenin mimarın odağındaki anıdır.

 

Sergi alanının yerleşimi, ikiliği ortaya çıkaran bir senaryonun izinde biçimlenir; Tabanlıoğlu Mimarlık'ın dünyanın çeşitli noktalarında gerçekleşmiş olan projelerinden bir seçki ve arka planda, mimarın birçok farklı yerden, zamandan topladığı ve değişen ruh hallerini görüntülediği anlar bir arada bu ilhamı resmetmektedir. Karşılıklı etkileşim kaçınılmazdır. Özellikle bu hız ve iletişim çağında, etkileşimden doğan geçişliliğin mimari dilde de güçlü bir etkisi var; kimi zaman mütehakkim bir tavırla deformasyona neden olsa da bazen de yapıcı bir biçimde.

 

Göz kaydeder ve mimar, toplanan bilgileri ve ilgili analizlerini türler arası ortak evrimi sağlayan arının çiçeklerle kurduğu iletişim gibi projelere aksettirir.

 

Tabanlıoğlu Mimarlık'ın farklı aşamalardaki projelerini temsil eden soyut maketler, mimarlık yaratımının temellerinden olan mimarın zihninde kayıtlı imgelerin (Stage 0 / Sıfırıncı Faz ) bir izdüşümü olarak serginin bütünleyicisi olacak.

 

"Seyahatname" / Mimari Tasarımın Sıfırıncı Fazı, Architekturegalerie München'de 11 Kasım'a kadar görülebilir.

 

#Tabanlıoğlu Mimarlık #Seyahatname #Architekturegalerie München #Murat Tabanlıoğlu #sergi


Sayfanın Başına Dön