SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE
SPİRAL MÜZE

SPİRAL MÜZE

MİMARİ   27.04.2020

Vallée de Joux'de mevcut peyzaja entegre şekilde yükselen bu müze, BIG tarafından İsviçreli saat markası Audemars Piguet için tasarlandı. Markanın 1875 yılında kurulan ilk atölyesinin hemen yanında kendine yer seçen Musée Atelier Audemars Piguet, 145 yıllık serüveni iç içe geçen iki spiral form üzerinden aktarıyor, anlamlandırıyor.

2.373 metrekarelik alana sahip yapıda, galeriler ve atölyeler döngüsel bir rotada birbirini takip ediyor, ziyaretçileri yönlendiriyor. Müzenin merkezinde, markanın saat koleksiyonunun sergilendiği galeri bulunuyor. Atelier Brüker tasarından tasarlanan galerinin tam ortasındaysa, markanın en karmaşık saati olarak bilinen 1899 yapımı Universelle sergileniyor.

Müzede yer alan 2 saat atölye, galerinin çevresini sarıyor. Bu anlamda müzeyi gezen ziyaretçiler, aynı zamanda atölyelerdeki üretim sürecini de deneyimleyebiliyor.

Spiral formunu, gün ışığından yararlanacak şekilde açıklıklar bırakarak çatıya doğru devam ettiren yapıda, kolon ya da duvar bulunmuyor. Bu noktada strüktürü tamamlayan kıvrımlı camlar yapının taşıyıcı elemanları olarak karşımıza çıkıyor.      

                   

Musée Atelier Audemars Piguet'in 25 Haziran 2020'de ziyarete açılması planlanıyor.

Kaynak | World Architecture Community, Archdaily

#BIG #Bjarke Ingels Group #İsviçre #Vallée de Joux #Audemars Piguet #Musée Atelier Audemars Piguet #mimari tasarım #müze


Sayfanın Başına Dön