TEL AVİV'DE BAUHAUS
TEL AVİV'DE BAUHAUS
TEL AVİV'DE BAUHAUS
TEL AVİV'DE BAUHAUS
TEL AVİV'DE BAUHAUS
TEL AVİV'DE BAUHAUS
TEL AVİV'DE BAUHAUS
TEL AVİV'DE BAUHAUS
TEL AVİV'DE BAUHAUS
TEL AVİV'DE BAUHAUS

TEL AVİV'DE BAUHAUS

MİMARİ   25.08.2016

Tel Aviv, konut anlamında başarılı Bauhaus örneklerini bir arada görebileceğimiz bir şehir. Biraz detaya inersek; 1920 ve 1940 yılları arasında, Nazi baskısı ile Tel Aviv'e göç eden Alman Yahudi mimarlar tarafından şehirde 4000 üzerinde Bauhaus örneği yapı inşa edilmiş. Bu durumda Tel Aviv için 1919 - 1933 yılları arasında Bauhaus ekolünden gelen mimarların tasarımlarını ortaya koyduğu bir alan diyebiliriz.

 

İyi korunmuş Bauhaus örneklerini listeleyen ise 2000 yılında kurulan Bauhaus Center Tel Aviv'in kurucu ortağı Micha Gross... Bauhaus Center, kültürel mirasın korunması ve bu konuda farkındalık yaratmak adına kurulmuş bir kurum aslında. Üstelik bünyesinde kütüphane, mağaza ve sergiler için galeri bulunan kurum, kültürel turlar da düzenlemekte.

 

Sade yüzeyler, pervazlı pencereler, düz çatılar ve balkonlar… Ve başlıyoruz!

 

Bruno Evi - 1933 | Ze'ev Haller

 

Bruno House, 1933 yılında Ze'ev Haller tarafından tasarlanmış. 2004 yılında ise Bar Orian Architects tarafından ele alınarak başından bir yenileme projesi geçmiş. Kıvrımlı forma sahip yapıya, proje ile 2 kat daha eklenmiş.

 

Jacobson Binası - 1937 | Emanuel Halbrecht

 

1937 yılında inşa edilen Jacobson Binası'nın yenileme projesi 2012 yılında gerçekleşmiş. Orijinalinde, zemin katında bulunan mağazaların yanı sıra genel olarak ofis kullanımına yönelik tasarlanan yapıda şu an konut işlevine rastlamak da mümkün. 3 kütleden oluşan U formlu yapının merkezinde bir de avlu yer alıyor.

 

Dr. Leon Pines Evi - 1938 | Emanuel Rapoport

 

2004 yılında Amnon Bar Or Architects tarafından yenileme projesi gerçekleştirilen Dr. Leon Pines Evi, Emanuel Rapoport tarafından 1938 yılında inşa edilmiş. Simetrik bir tasarıma sahip yapının 2 ayrı girişi bulunuyor.

 

Avraham Soskin Evi - 1933 | Zeev Rechter

 

Yapı, Zeev Rechter tarafından 1933 yılında fotoğrafçı Avraham Soskin için tasarlanmış. Üstelik asimetrik, iki kanatlı forma sahip yapıda, her iki kanadın merdiven boşluğu ve girişleri de ayrı. Soskin ve ailesi için konut olarak tasarlanan ön bölüm, düz çatısı ve yine asimetrik balkonlarıyla dikkat çekiyor. Yapının ikinci bölümü ise caddeden görünmüyor ve her iki katı da Soskin tarafından fotoğraf stüdyosu olarak kullanılıyor.

 

Rothschild Bulvarı'nda Bir Ev - 1932 | Salomon Gepstein

 

2006 yılında ODO Architects tarafından yenileme projesi tamamlanan yapı, 3 kütlenin birbirini engellemeyen bir hareketle yan yana dizilmesiyle oluşuyor. Bu tasarım dili sayesinde, cadde boyunca devam eden yapı, ön cephede kırılıyor.

 

Kaynak | Dezeen

#Tel Aviv #Bauhaus #Micha Gross #Bauhaus Center #kültürel miras #Emanuel Halbrecht #Emanuel Rapoport #Zeev Rechter #Salomon Gepstein


Sayfanın Başına Dön