the LACMA not LackMA
the LACMA not LackMA

the LACMA not LackMA

MİMARİ   30.04.2020

the LACMA not LackMA / Save LACMA, Peter Zhumtor'un LACMA - Los Angeles County Museum of Art projesine alternatif fikir üretmek amacıyla The Citizens' Brigade to Save LACMA tarafından düzenlendi. Bu noktada The Citizens' Brigade to Save LACMA'nın, Zhumtor imzalı tasarımın müzeye ve Los Angeles kültürüne yapacağı etkilerden dolayı endişe duyan profesyonel tasarımcılar, sanat eleştirmenleri ve çoğunlukla vatandaşlardan oluşan gönüllü bir grup olduğunu belirtelim.

Yarışmada, farklı 2 kategoride jüri tarafından belirlenen en iyi 3 proje fikri halk oylamasına açıldı. Mevcut mimari dokuyu tasarıma dahil etme kategorisinde Saffet Kaya Architects, Barklow Leibinger ve Reiser + Umemoto ofislerinin önerileri, var olan yapının tamamen yıkılıp yeniden yapılması kategorisinde Coop Himmelb(l)au, Paul Murdoch Architects ve TheeAe'nin önerileri oylamaya sunuldu.

Saffet Kaya Architects'ten proje önerisini dinliyoruz:

"Proje, var olan yapılara merkezi bir vorteksle yükselen ve yukarıda kübik sergi galerileri öneren müdahale sayesinde, çevresindeki mimari yapıları daha önce olmayan bir şekilde birbirine bağlıyor. Formun içindeki spiral rampa, bütün katları birbirine eşit derecede ulaşılabilir hale getiriyor; böylece diğer katlar, zemin kat kadar önem kazanıyor.

Sokak seviyesi ve yükseltilmiş kütle arasındaki elastik akışkan form, müze galerilerini barındırıyor. Bu mekan kullanıcılarda merak uyandırırken aynı zamanda plaza ve sokak seviyesi arasına yaya sirkülasyonu bağlantısı kuran bir peyzaj görevi görüyor.

Yüksek kotlarda geleneksel sergi galerileri sunulurken müzenin çeşitli sergi alanlarıyla zenginleştirilmesi adına, orta avlu içindeki galeri alanında çeşitli perspektifler sunan spiral bir sirkülasyon rampası yer alıyor. Bu sayede alternatif bir sergi ortamı sunuluyor. 

Tasarım önerimiz, farklı seviyelere ulaşan yol boyunca alternatif perspektifler veren, teraslı sergi alanları sağlayan büyük bir galeri sunuyor. Galeri alanları, sanat eserlerinin ayrı ayrı sergilenebileceği alanlar olup gerektiğinde büyük bir eseri sergilemek adına bütün bir alan olarak kullanılabiliyor.

Merkez galeri alanı, müzenin kimliğini güçlendiren akışkan bir sirkülasyon sunarken çok amaçlı bir mekan olacak. Ziyaretçiler daha özgür bir şekilde toplumsal iletişim kurabilecek ve kamusal etkileşim bağlamında sanatı takdir edebilecekleri kolektif bir merkez içinde bulunacak".

the LACMA not LackMA / Save LACMA için her 2 kategoride finale kalan projelere buradan ulaşabilirsiniz.

Oy vermek için tıklayınız.

#Saffet Kaya Architects #LACMA #Save LACMA #the LACMA not LackMA #mimari tasarım #müze


Sayfanın Başına Dön