TÜRKİYE PAVYONUNDA "VARDİYA"
TÜRKİYE PAVYONUNDA "VARDİYA"

TÜRKİYE PAVYONUNDA "VARDİYA"

MİMARİ   29.05.2018

Venedik Bienali 16. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu'nda, küratörlüğünü Kerem Piker'in yardımcı küratörlüğünü Cansu Cürgen, Yelta Köm, Nizam Onur Sönmez, Yağız Söylev ve Erdem Tüzün'ün üstlendiği Vardiya projesi başladı. İstanbul Kültür Sanat Vakfı koordinasyonunda, Schüco Türkiye ve VitrA eş sponsorluğunda gerçekleştirilen Türkiye Pavyonu, bienalin ana mekanlarından Arsenale'de, 25 Kasım tarihine kadar görülebilir.

Dünyadan mimarlık öğrencilerinin katılımıyla zaman içerisinde şekillenerek gelişecek ve bienalin sona ermesiyle tamamlanacak olan Vardiya projesi, alışılagelmiş anlamda bir sergi içeriği sunmayacak. Bienal süresince, 16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisi, haftalık 10'ar kişilik vardiyalarla Venedik'e gelerek farklı temalar etrafında atölye çalışmaları geliştirecek ve film, enstalasyon, maket, fanzin, üç boyutlu baskı gibi pek çok farklı formatta özel içerikler üretecek. Atölye çalışmalarının yanı sıra projenin web sitesinden canlı yayınlanacak 50 dijital buluşma ve 6 uluslararası konuk konuşmacının katılacağı sohbetlerle Türkiye Pavyonu, bienalin açık kalacağı 25 hafta boyunca yaşayan bir buluşma ve üretim mekanı olacak.

Bir Buluşma, Karşılaşma ve Üretim Mekanı Olarak Türkiye Pavyonu

Vardiya, Türkiye Pavyonu'nu salt bir sergi alanı olmanın ötesinde bir buluşma, karşılaşma ve üretim mekanına dönüştürürken Venedik Mimarlık Bienali'ni de mimarlık öğrencileri için ulaşılabilir kılmayı ve yeni ortaklıklara ve iş birliklerine ön ayak olmayı hedefliyor. 

Açık çağrıya "Bienal ne için var?", "Bienal ne işe yarar?" ve "Bienal kimin için var?" sorularını yanıtlayan kısa videolarla katılan, dünyanın pek çok farklı yerinden 500'e yakın mimarlık öğrencisi arasından seçilen katılımcılar, ziyaretçileri bienallerin amacı ve rolü hakkında düşünmeye davet edecek. 

Venedik Mimarlık Bienali'nin bu yılki teması olan Serbestmekân / Freespace kavramını, bir sergi teması olarak ele almak yerine, bu başlığı mekanın kendisine uyarlayan Vardiya, genç mimar adaylarını yalnızca bienal izleyicileri olmaktan çıkarıp bienalin etkin birer üreticisi haline getirecek.

16 ülkeden 122 mimarlık öğrencisi Türkiye Pavyonu’nda Birlikte Çalışacak 

Vardiya projesi için tüm dünyadan mimarlık öğrencileri, Türkiye Pavyonu'nda buluşmak ve birlikte üretmek üzere bir açık çağrı yapılarak davet edildi. Başvurular arasından seçilen 122 lisans ve yüksek lisans mimarlık öğrencisi, bir haftalık vardiyalar halinde İKSV'nin davetlisi olarak Venedik’e gelecek.

Türkiye’nin yanı sıra ABD'den Çin'e, Filistin'den Venezuela'ya, Kosta Rika'dan Almanya'ya 16 farklı ülkedeki okullardan Vardiya'ya katılacak öğrenciler, farklı alanlardan profesyoneller, akademisyenler ve meraklılar eşliğinde, önceden belirlenmiş programlar dahilinde seminerler, atölye çalışmaları, dijital buluşmalar ve enformel karşılaşmalarla zenginleşen üretimlerde bulunacak. 

Vardiya projesi kapsamında Türkiye Pavyonu'nda her atölyeye ayrı bir sergi alanı tahsis edilecek. Her bir atölye için ayrılan hücreler içerisinde video sanatçısı ve mimar Can Tanyeli'nin atölye yürütücüleriyle birlikte hazırladığı kısa filmler ve medya yerleştirmeleri sergilenecek. Bu filmlerin yanı sıra öğrencilerin hazırladığı başvuru videoları ve Vardiya'yı anlatan çeşitli temsiller de serginin birer parçası olacak.

25 Haftada 13 Atölye, 50 Dijital Oturum, 6 Konuk Konuşmacı

25 Kasım'a kadar, 25 haftaya yayılan bir süre zarfında gerçekleştirilecek bu uzun soluklu proje kapsamında, korku filmlerinden kent-çocuk ilişkisine, yapay zekadan tasarım ve zanaat geleneği ile sosyal ve toplu konut üretimine uzanan çeşitli temalar etrafında 13 atölye çalışması düzenlenecek.

İki haftada bir gerçekleşecek atölyelerin konuları sırasıyla şöyle: Venedik Zamanları (28 Mayıs-3 Haziran); Çocukluğun Geleceği (4-10 Haziran); Serbest Mekân olarak Film Mekân: B-Tipi Korku Filmi (25 Haziran-1 Temmuz); Eleştirel Medya Olarak Mimarlık (9-15 Temmuz); Scarpa’yla Yürüyüşe Çıkmak (16-22 Temmuz); (N)everland (30 Temmuz-5 Ağustos); Cenaze Adası (27 Ağustos-2 Eylül); Yolculuklardan (3-9 Eylül); Venedik: Yüzeyler, Geometriler, Dokular, Renkler (10-16 Eylül); Uçsuz Bucaksız Azınlık (24-30 Eylül); Venedik’i Yeniden Çizmek (1-7 Ekim); Hazine Avı (8-14 Ekim); Retrospektif (15-21 Ekim).

Türkiye Pavyonu, her biri birer hafta sürecek atölyelerin yanı sıra farklı disiplinlerden konuşmacıların katılımcılar ve ziyaretçilerle beraber bienal ve mimarlık üzerine düşünme fırsatı bulacağı 50 dijital yuvarlak masa oturumuna ve mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimlerinden 6 konuk konuşmacının sohbetine de ev sahipliği yapacak. 

Tüm bienal ziyaretçilerine açık olan bu etkinlikler aynı zamanda projenin Youtube kanalı ve vardiyaxpress.com sitesi üzerinden de canlı olarak takip edilebilecek. Böylece Türkiye Pavyonu bir sergi mekanı olmanın ötesinde bienalin bu yılki teması Freespace / Serbestmekân kavramı çerçevesinde farklı ülkelerden ve disiplinlerden katılımcıların bir araya geldiği bir buluşma mekanı haline gelecek.

Türkiye Pavyonu'nda ağırlanacak konuk konuşmacılar arasında Emre Arolat, Eva Franch Gilabert, Juhani Pallasmaa, Jan Boelen ve Refik Anadol gibi uluslararası mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimleri yer alıyor.

Bienal süresince konuk konuşmacıların yanı sıra, farklı alanlardan isimlerin katılımıyla 50 çevrimiçi yuvarlak masa oturumu da gerçekleştirilecek. Aralarında Bernard Khoury, Andrew Kovacs, Han Tümertekin ve Cynthia Davidson gibi mimarlık ve tasarım dünyasının önde gelen isimlerinin bulunduğu konuşmacılar, oturumlarda atölye katılımcılarıyla beraber "Bienal ne için var?", "Bienal kimin için var?" ve "Bienal ne işe yarar?" sorularını merkeze alacak.

Peki Nevzat Sayın, Mehmet Kütükçüoğlu, Ahmet Tercan, Ali Osman Öztürk, Han Tümertekin ve Durmuş Dilekçi, 16. Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu'nda sergilenen Vardiya projesi hakkında ne düşünüyor?

Videolar ArcheThink'e aittir.

 

Mehmet Kütükçüoğlu: "Bienalin 'Free Space' çağrısına yaratıcı bir cevap vermiş ve olasılıklara açılan bir mekan hazırlanmış".

#Venedik Mimarlık Bienali #Türkiye Pavyonu #16. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi #Vardiya #Kerem Piker #Cansu Cürgen #Yelta Köm #Nizam Onur Sönmez #Yağız Söylev #Erdem Tüzün #VitrA


Sayfanın Başına Dön