2026 UNESCO DÜNYA MİMARLIK BAŞKENTİ: BARSELONA
2026 UNESCO DÜNYA MİMARLIK BAŞKENTİ: BARSELONA

2026 UNESCO DÜNYA MİMARLIK BAŞKENTİ: BARSELONA

MİMARİ   6.08.2021

2026 UIA Dünya Mimarlık Kongresi'ne ev sahipliği yapma ve UNESCO Dünya Mimarlık Başkenti olma yarışını Pekin'in aldığı 129 oya karşı, 147 oyla Barselona kazandı. Barselona daha önce 1996 yılında “Present and Future. Architecture in the City” teması altında kongreye ev sahipliği yapmıştı.

“One today, one tomorrow” sloganıyla yola çıkan 2026 UIA Dünya Mimarlık Kongresi şehir ve mimarisi arasındaki ilişkiyi keşfederek ve geleceğin sürdürülebilir çözümlerin belirlenmesine yardımcı olacak. Uygulanabilir çözümlerin tespiti için ise mevcut sosyal, çevresel ve ekonomik altyapıyı analiz edecek.

UIA Genel Kurulu, kongreye ev sahipliği yapacak kenti altı yıl önceden seçiyor. Dünya Mimarlık Başkenti, kültür, kültürel miras, kentsel planlama ve mimari perspektiften küresel zorluklara yönelik tartışmalar için uluslararası bir forum haline gelmeyi amaçlıyor.

2026 yılının Barselona için bir başka önemi de, ??Antoni Gaudí’nin ölümünün 100. yıldönümü olması. Şehirde, Gaudi ile ilgili birçok kültürel etkinlik düzenlenecek. Ayrıca 2026 yılında Sagrada Familia’daki çalışmalarının tamamlanması bekleniyor.

#UNESCO #DünyaMimarlıkBaşkenti #Barselona


Sayfanın Başına Dön