VENEDİK BİENALİ TÜRKİYE PAVYONU AÇIKLANDI
VENEDİK BİENALİ TÜRKİYE PAVYONU AÇIKLANDI

VENEDİK BİENALİ TÜRKİYE PAVYONU AÇIKLANDI

MİMARİ   8.10.2019

Dünyanın önde gelen mimarlık etkinliklerinden Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi, 23 Mayıs - 29 Kasım 2020 tarihleri arasında düzenlenecek. İKSV'nin koordinasyonunu yürüttüğü Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu'nda yer alacak projeyse, Neyran Turan küratörlüğündeki Architecture as Measure / Ölçü Olarak Mimarlık olarak açıklandı.
 
Mimar ve akademisyen Neyran Turan'ın küratörlüğünü üstlendiği projede Betsy Clifton, E. Ece Emanetoğlu, Ian Erickson, Samet Mor ve Melis Uğurlu küratör yardımcısı olarak görev alacak.
 
Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu'nda yer alacak proje, iki aşamalı açık çağrı yöntemiyle; Aslı Çiçek, Ippolito Pestellini Laparelli, Prof. Dr. Ayşen Savaş, Han Tümertekin ve Ertuğ Uçar'dan oluşan seçici kurul tarafından belirlendi. Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlik Sergisi Türkiye Pavyonu seçici kurul üyeleri, iklim değişikliğiyle mimarinin ilişkisine dair yeni öneriler sunması, özgün kurgusu ve güncel tartışmalara mimarlık bakış açısıyla yaklaşması nedeniyle Neyran Turan ve ekibinin Architecture as Measure / Ölçü Olarak Mimarlık başlıklı projesini seçtiklerini belirtti.
 
Ölçü Olarak Mimarlık projesi, iklim değişikliği çevresinde oluşan mevcut politik krizin ışığında mimarlık alanında, çevrecilik ve teknolojik determinizmin ötesinde, farklı diyaloglara olanak tanıyacak alternatif bir çevre düşüncesine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Ölçü Olarak Mimarlık, Türkiye özelinde mimari yapı ve inşaat sektörünün arka planda kalan işleyişine alternatif bir açıdan bakarak farklı bir mimari çevre algılayışını ortaya koyacak.
 
Türkiye Pavyonu'nda yer alacak sergi için 24 Nisan'da başlayan açık çağrı 14 Haziran'da sona ermiş, ilk aşama değerlendirmelerinin ardından başvuru kriterlerine uyan 44 proje arasından 5 proje ikinci aşamaya davet edilmişti. 
 
Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu ve Ölçü Olarak Mimarlık projesinin detaylarıysa 2020 yılında açıklanacak.  

#İKSV #17. Venedik Bienali Uluslararası Mimarlık Sergisi #17. Venedik Mimarlık Bienali #Venedik Mimarlık Bienali #Türkiye Pavyonu #Hashim Sarkis #Neyran Turan #Ölçü Olarak Mimarlık #Architecture as Measure


Sayfanın Başına Dön