VENEDİK BİENALİ'NDE TÜRKİYE VE MİMARLIK
VENEDİK BİENALİ'NDE TÜRKİYE VE MİMARLIK

VENEDİK BİENALİ'NDE TÜRKİYE VE MİMARLIK

MİMARİ   16.12.2021

Yüz yılı aşkın bir süredir faaliyet gösteren Venedik Bienali, dünyanın en seçkin kültürel kurumlarından biri olarak kabul ediliyor.

Türkiye, Venedik Bienali Uluslararası Sanat Sergisi’nde ilk kez 1991 yılında Beral Madra’nın kişisel çabaları ve TC Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle yer aldı. Beral Madra, 1991-2001 yılları arasında bienalde yer alan Türkiye sergilerinin küratörlüğü ve komiserliğini üstlendi.

22 Mayıs-21 Kasım 2021 tarihleri arasında düzenlenen Venedik Bienali 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye Pavyonu ise, Architecture as Measure / Ölçü Olarak Mimarlık projesine ev sahipliği yaptı. Mimar ve akademisyen Neyran Turan’ın küratörlüğünü üstlendiği projede E. Ece Emanetoğlu, Melis Uğurlu, Betsy Clifton ve Samet Mor küratör yardımcısı olarak görev aldılar.

“Venedik Bienali’nde Türkiye ve Mimarlık” video serisi, VitrA’nin katkılarıyla, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından hazırlandı. 7 videodan oluşan seri, İstanbul Tasarım Bienali Direktörü ve Venedik Mimarlık Bienali Türkiye Pavyonu Danışmanı Deniz Ova’nın sunumu ile 17. Uluslararası Mimarlık Sergisi’ndeki Türkiye'den katılımcılarla işleri üzerine sohbetlerden oluşuyor.

#VenedikBienali #UluslararasıSanatSergisi


Sayfanın Başına Dön