WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI
WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI

WAF 2022 KAZANANLARI AÇIKLANDI

MİMARİ   6.12.2022

Bu yıl ‘’birliktelik’’ teması üzerinden gerçekleşen World Architecture Festival (Dünya Mimarlık Festivali) – WAF, 500’den fazla katılımcıyla Lizbon’da gerçekleşti.

Aralarında Türkiye’den Tuğçe Rizeli Bilgi, Murat Tabanlıoğlu, Banu Uçak'ın da yer aldığı jüri değerlendirmesi sonucunda dünyanın farklı bölgelerinden projeler çeşitli ödüllere layık görüldü. Sizler için WAF 2022 kazanan projelerinden bir seçki derledik.

Farklı kültürleri ve mimari yaklaşımları bir araya getiren global organizasyon World Architecture Festival (Dünya Mimarlık Festivali) – WAF, 2008’den beri her sene belli bir tema etrafında gerçekleşiyor. Sürdürülebilirliği odak noktasına alan WAF’ın bu seneki teması ‘’birliktelik’’ kavramıydı.

Bu yıl 15.si düzenlenen WAF, 500’den fazla katılımcıyla Lizbon’da gerçekleşti. Aralarında Tuğçe Rizeli Bilgi (GEO_ID), Murat Tabanlıoğlu (Tabanlıoğlu Mimarlık), Banu Uçak, Mario Cucinella, Jo Noero, Tracy Meller gibi isimlerin yer aldığı jüri değerlendirmesi sonucunda ‘’Dünyanın En iyi Yapısı’’, ‘’Yılın Peyzaj Tasarımı’’, ‘’Yılın En İyi Tamamlanmamış Projesi’’ ve ‘’INSIDE Yılın En İyi İç Mekanı’’ gibi kategorilerde çeşitli projeler ödüle layık görüldü.

16. WAF Festivali, 29 Kasım- 1 Aralık 2023 tarihleri arasında Singapur'da gerçekleşecek.

Sizler için WAF 2022 kazanan projelerinden bir seçki derledik.

3XN tarafından tasarlanan Quay Quarter Tower (QQT), ‘’Dünyanın En İyi Yapısı’’ ödülüne layık görüldü. Sidney Opera Binası’nın yakınında konumlanan yapı, 260 metre yüksekliğinde dikey bir ‘köy’ olarak düzenlenen; topluluk, sağlık, ve çevresel sürdürülebilirlik etrafında şekillenen bir ofis binası.

50 yıllık geçmişi olan atıl bir kulenin yeniden hayata kazandırılması sonucu ortaya çıkan yapı, üst üste eklemlenen beş hacimden oluşuyor. QQT, karbon tasarrufu sağlarken aynı zamanda kullanıcılar için de sağlıklı bir ortam yaratıyor.

WAF Program direktörü Paul Finch, Quay Quarter Tower’ın 50 yıllık bir ticari kuleyi yeniden hayata kazandıran güçlü bir örnek olduğunu belirtti. Yapının, sağladığı karbon tasarrufuna ve COVID öncesi inşa edilmesine rağmen pandemi sonrası da kullanıcılar için sağlıklı bir alan yaratmasına dikkat çekerek, ileriye dönük bir proje olduğunun altını çizdi.

SHANCUN Atelier School of Architecture ve Tsinghua University + Anshun Institute of Architectural Design işbirliğinde geliştirilen Preservation and Rehabilitation of Gaodang Buyi Mountain Village, ‘’Yılın Peyzaj Tasarımı’’ kategorisinde 1. seçildi. Kırsal topluluğu sürdürmek adına farklı paydaşları bir araya getiren proje, Çin’in Gaodang köyündeki çevresel bozulmalara ve bu bozulmalardan dolayı toplum arasında zayıflayan diyaloğa çözüm getirmeyi hedefliyor.

Jüri üyeleri, proje için ‘’Çin kırsalına yeniden hayat veren, inanılmaz derecede hassas bir köy koruma planı’’ yorumunu yaptı.

Pingtan Book House (Pingtan Çocuk Kütüphanesi), Condition_Lab ve UAL Studio işbirliğinde geliştirildi. Çin’in Tongdao eyaletinde konumlanan kütüphane, ‘’Yılın En İyi İç Mekan Tasarımı’’ ödülüne layık görüldü. Yaklaşık 80 metrekarelik bir alana sahip olan yapı tamamen ahşap malzemeden oluşuyor. Çin’e özgü geleneksel ‘Dong Evleri’ tipolojisinden ilham alan tasarımda, iç içe geçmiş iki sarmal merdiven yapı içerisinde dikey bir sirkülasyon yaratıyor. Proje, kütüphane olma özelliğiyle birlikte genç ziyaretçiler için geleneksel kültürün canlandırılmasını ve korunmasını hedefliyor.

Yapının ‘’geleneksel işçiliği’’nden etkilenen jüri üyeleri, yapının gerçek kullanıcıları olan çocukların merdivenlerde oynayabilecekleri, bir kitaba uzanabilecekleri veya arkadaşlarıyla yapının zirvesine çıkabilecekleri bir alan yaratmayı başardıklarını belirterek Condition_Lab’i tebrik etti. Aynı zamanda, ‘’Topluluk için toplulukla birlikte bir bina uygulamak üzerine yola çıktı ve başarılı oldu. Bu sıradan bir kütüphane değil, iç içe geçmiş iki merdiveni barındıran dev bir fener’’ yorumlarını yaptı.

CAATStudio imzasını taşıyan Dream Pathway, Jost-e-Joo spor parkı ile kültürel bir cadde olan Valiasr Caddesi arasında bir diyalog oluşturuyor. Dream Pathway, ‘’Yılın En İyi Tamamlanmamış Projesi’’ ödülüne layık görüldü. Yapı, caddeki insan sirkülasyonunu parka yönlendirmeyi ve parktaki ziyaretçileri caddenin kenarındaki geçide yönlendirmeyi hedefliyor. Sıkıştırılmış toprak malzemesiyle oluşturulacak yapı, geometrik formuyla, kullanıcıları dört farklı bölge arasında hareket ettirerek, kentsel aktiviteyi destekliyor.

Jüri üyeleri, projeyi ‘’Proje başlığına ve amacına uygun, özgün bir mimari ve kentsel konsept’’ olarak nitelendirerek, şehrin sokak dokusunun bölgede sürdürüldüğünü belirtti ve bu yönlendirmenin sağlandığı geometriden dolayı CAATStudio’yu tebrik etti.

 

World Architectural Festival’da Diğer Kategoriler ve Kazanan Projeler:

 • The Futureglass Prize: Depot Boijmans Van Beuningen / MVRDV
 • Best Use of Natural Light Prize: Pingtan Book House / Condition_LAB & UAL Studio
 • Landscape: Urban Prize: Revitalization of Rasulbagh Children’s Park / SHATOTTO architecture for green living
 • Visualization Prize: Shenzhen Airport East Comprehensive Transportation Hub Competition / Lingui Hive Technology Services Limited
 • International Building Beauty Prize: Dexamenes / K-Studio
 • The ‘Lisbon Prize’: Parque das Nações Office Building / Capinha Lopes Consulting
 • Small Project of The Year Prize: Dining Space at DevaDhare / Play Architecture
 • Engineering Prize: Orange Village – Headquarters / Koffi & Diabaté Architectes
 • Best Use of Certified Timber Prize: Paseo Mallorca 15 / OHLAB
 • Best Use of Colour Prize: Meadowbank Schools / Woods Bagot
 • Architectural Photography Awards WAF Delegate: Photographer: Deed Studio Jadgal Primary School in Seyyed Bar / Architect: Daaz Office
 • Architectural Photography Awards Judges: Photographer: GuoZhe Pocket Park in Shanghai / Architect: Atelier Archmixing
 • International VELUX Award – Daylight in Buildings: Politechnika Poznanska / Zuzanna Sazonow & Aleksandra Pytka
 • International VELUX Award – Daylight Investigations: University of Art, Tehran / Sajjad Navidi, Mahya Mousavi Sadr & Elham Bahadori
#WAF 2022 #World Architecture Festival #Lisbon #Dünya Mimarlık Festivali #sürdürülebilirlik #birliktelik #modern mimari #tasarım


Sayfanın Başına Dön