Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan
Yakın Zaman Yakın Plan

Yakın Zaman Yakın Plan

MİMARİ   13.05.2016

Erginoğlu & Çalışlar imzalı Bakü New Power Station, mimarlık dünyasının prestijli ödüllerinden Ağa Han Mimarlık Ödülleri’nin finale kalan 19 projesinden biri oldu. 69 ülkeden 348 proje aday gösterilirken, şimdi sırada ciddi bir değerlendirme süreci var.

Geçen yıl, German Design Council tarafından ICONIC Awards’ta da ödüle layık görülen New Power Station bir yana, gelin Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık'ın yakın zamanda tamamladığı projelere yakından bakalım!

Bakü New Power Station
1900’lü yılların başında Siemens tarafından yapılan enerji santrali binası, Bakü’nün hızlı gelişimine paralel olarak doğan eğlence ve kültür mekanları ihtiyacına cevap verecek şekilde yeniden işlevlendirilen bir yapı. New Power Station, çevresinde bulunan diğer Power Station binaları ile birlikte kurgulanarak caz kulübü, seminer ve fuar organizasyonlarının gerçekleşeceği çok amaçlı salonların bulunacağı bir yapı grubu olarak tasarlandı. Endüstriyel kimliğine rağmen çağdaş bir karaktere sahip olması ise tasarım sürecinin ana kriterlerinden biri oldu. Bakü’nün rüzgarlı ve yağmurlu iklimi nedeniyle geniş saçaklar ile buluşma alanları sunan bina, 2014 yılında hizmete açıldı.

Erginoğlu & Çalışlar Mimarlık Ofisi
2015 yılında tamamlanan yapının tasarımında, modern mimari ofis ihtiyaçlarını karşılayabilmenin yanı sıra bulunduğu lokasyon ile uyum içinde olması belirleyici olmuş. Ayrık nizam ve geçirgen cephe detayı, gün ışığında süreklilik ve hava sirkülasyonu sağlamakta.  

Mehmet ve Ayşe Sungar Evi
Bozburun’da konumlanan konut yapısı, 2015 yılında tamamlandı. Araziye ulaşan herhangi bir karayolunun olmaması ve hatta ulaşımın sadece deniz yolu ile olması, yapının üretim kararlarını etkileyen faktörler arasında yer alıyor. Bütününde hafif malzemeler tercih edilen yapının cephesinde ahşap, iç mekanda ise alçıpan kullanılmış. Dar uzun yapı, manzaradan maksimum derecede yararlanacak şekilde kurgulanmış.

Studio Santral
Bilgi Üniversitesi Silahtarağa Kampüsü’nün sınırlarını oluşturan Studio Santral yurt binaları, ince uzun dikdörtgen yapısıyla öne çıkmakta. Ancak blok etkisi, mevcut doku ve tarihi binalar göz önünde bulundurularak dikeyde tekrar eden kat bahçeleri ile kırılmış. 2014 yılında tamamlanan yapı grubunun cephesinde ise ritim ve asimetri kurgulanarak, mevcut dokuya referans verilmiş.

Cantaş Ofis
Büyüyen iş hacmini çağdaş, güncel ve gelecekteki ihtiyaçlarına cevap veren bir merkezden yönetmek isteyen Cantaş şirketi için cephe ve iç mekanın ofis olarak yeniden tasarlandığı proje, 2014 yılında tamamlandı.

TAC - SEV Kampüs
Tarsus Amerikan Koleji’nin (TAC) karşı parselinde inşa edilen TAC – SEV Yeni Kampüsü’nün tasarım sürecinde, mevcut tarihi doku önemli bir kriter olmuş, hatta Aziz Paul Kilisesi ve Ulu Cami’ye kampüsün çeşitli noktalarından bakışlar verilerek tarihi doku ile ilişki kurulmuş. Kampüs, ihtiyaçlar doğrultusunda; eğitim binası, yurt binası ve çok amaçlı kullanımların olduğu bina olarak 3 bloktan oluşmakta.

#erginoğlu çalışlar #mimari #architecture #aga khan award #ödül


Sayfanın Başına Dön