YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF
YALIN İSTİF

YALIN İSTİF

MİMARİ   25.06.2019

Ilıca, Çeşme'nin farklı zamanlarda farklı şekillerde öne çıkan bir mahallesi. 1800'lerde kaplıcalardan faydalanmak için gelen padişahların, 1900'lerde levantenlerin gözdesiyken, yakın dönemde yerli halk tarafından ilgi görmekte. Aynı zamanda, son 10 yılda Alaçatı'da görülen yoğun yapılaşmanın 'neyse ki' gerisinde kalarak bu sayede özgün dokusunu kısmen de olsa koruyan bir bölge.

Çeşme'deki ilk yazlıklar, İzmir'de ticaret ile uğraşan levantenler tarafından 1902 yılından itibaren Yıldız Burnu'nda yapılmaya başlanıyor. Başak Akkoyunlu Design tarafından tasarlanan BY Evi'yse konum olarak tam da bu lokasyonda yer alıyor. Projeyi, mevcut yapıları taklit etmek yerine oldukça detaysız ve tarafsız, üst üste gelen 2 kütle olarak tanımlamak mümkün. Üst katta yatak odaları, alt kattaysa salon ve mutfak bulunmakta.

"Arsanın yol cephesi doğu yönünde ve denizle arasında yalnızca bir yol mevcut. Dolayısıyla evin doğu cephesi olabildiğince şeffaf bir tasarıma sahip."

Üstteki kütle, ana terasın üzerine 3 metre konsol yapıyor. Bu sayede terası güneşin kavurucu etkisinden kurtararak konforlu bir açık alan yaratıyor. Öte yandan arazinin kuzeydoğusuna dayanan havuz ve terasıysa, ana terasın aksine gün boyu güneş alıyor.

"Tamamen alüminyum lamellerle kaplı üst kütlede, kayar katlanır kepenkler de aynı malzemeden yapıldı. Kepenkler kapalı olduğu zaman yalın bir kutu görüntüsü ortaya çıkıyor. alt kütleyse doğal taşla kaplandı."

Alttaki kütlenin üzerinde, 50 m² büyüklüğünde bir teras bulunuyor. Özellikle gece kullanımı için tasarlanan alana, bütün odalardan erişim sağlanırken aynı zamanda misafirler için çelik bir merdiven de yer alıyor. Terasa taşınan zeytin ağacıysa, yapının silüetini güçlendiriyor.

Proje | BY Evi
Lokasyon | Ilıca, Çeşme
Mimari Tasarım | BAD - Başak Akkoyunlu Design
Peyzaj Tasarım | Terry Filidis Peyzaj Mimarlığı Hizmetleri
Ana Yüklenici | Gemak Yapı
Yıl | 2018

#Başak Akkoyunlu Design #İzmir #Çeşme #Ilıca #mimari tasarım #konut projesi


Sayfanın Başına Dön