YÜZEN BİR ŞEHİR
YÜZEN BİR ŞEHİR
YÜZEN BİR ŞEHİR
YÜZEN BİR ŞEHİR
YÜZEN BİR ŞEHİR
YÜZEN BİR ŞEHİR
YÜZEN BİR ŞEHİR
YÜZEN BİR ŞEHİR
YÜZEN BİR ŞEHİR
YÜZEN BİR ŞEHİR

YÜZEN BİR ŞEHİR

MİMARİ   1.01.2021

Hollanda’nın Amsterdam şehri su ile birlikte yaşamaya alışmış bir şehir. Kanallarla dolu olan bu Avrupa başkenti oldukça sınırlı bir yerleşim bölgesine sahip ve giderek yükselen suyun tehditi altında. Çözüm olarak ise Amsterdam’ın kuzeyindeki kullanılmayan bir kanalda yüzebilen bir mahalle inşa ediliyor, SchoonSchip.

Space&Matter mimari stüdyosunun yürüttüğü projede inşa edilen yeni mahalle ekolojik sürdürülebilirlik prensiplerine uygun olarak tasarlandı. Tüm evlerin çatılarında güneş panelleri ve bodrumlarında enerji depolayıcı batarya paketleri bulunuyor. Birbirlerine elektrik ağı ile bağlı olan evlerden biri eğer fazla enerji ürettiyse, bunu diğer evler ile paylaşabiliyor. Her birinde meyve-sebze yetiştirme bölümleri olan evler yağmur suyunu arıtarak kullanıyorlar. Kısaca endüstriyel geçmişi güçlü bağlarını koparmaya başlayan Amsterdam'ın bu yeni mahallesi, çok yönlü ve işlevsel yeni bir yerleşim alanına dönüşüyor.

Bu değişimi fark eden diğer mimarlık stüdyoları da bu ekolojik mahallede yerlerini almak için kolları sıvadılar. i29 Studio, yeni müşterileri için karbon ayak izini minimuma indirgeyen ancak mimari tarzı ile görenlerde maksimum etkiyi bırakacak bir tasarım hazırladı. Yüzen mahallenin yeni üyesinin açılı çatısı iç mekandaki yaşanılabilir alanı optimize ederken, dış cephe tasarımı ile kendini öne çıkarıyor.

İç mekandaki bölümler arasında kesintisiz bir geçiş sağlayan tasarım, dışarısı ile olan bağı evin her noktasında sürdürerek açık bir deneyim sağlıyor. Yatak odası gibi özel alanlar dış cephe kaplaması ile korunaklı hale gelirken, evin farklı alanlarından kanal manzarasının görülmesi sağlanmış.

 

 

#SchoonSchip #Space&Matter #i29 #ekolojik #sürdürülebilirlik #Amsterdam #Hollanda


Sayfanın Başına Dön