BİENAL ŞEHRE YAYILIYOR!
BİENAL ŞEHRE YAYILIYOR!

BİENAL ŞEHRE YAYILIYOR!

OKULLAR OKULU   11.09.2018

İKSV tarafından VitrA sponsorluğunda, 22 Eylül - 4 Kasım tarihleri arasında düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, Okullar Okulu temasıyla Jan Boelen küratörlüğünde gerçekleşiyor. Ücretsiz olarak ziyaret edilebilen Okullar Okulu, 6 mekanda yer alan sergi ve etkinliklerin yanı sıra 8 özel gezi rotasıyla Boğaz'dan Tarihi Yarımada'ya, Fenerbahçe'den Seyrantepe - Maslak hattına, kısacası İstanbul'un farklı bölgelerini keşfe çıkıyor.

4. İstanbul Tasarım Bienali bu yıl ilk kez katılımcıların şehre daha önce hiç bakmadıkları bir gözle bakmalarını sağlayan tematik Tasarım Rotaları düzenliyor. İstanbul'un dört bir yanında gerçekleşecek, her birine alanında önde gelen isimlerin rehberlik edeceği 8 özel tur, bir yandan Okullar Okulu temasını farklı bakış açılarıyla düşünme fırsatı yaratırken bir yandan da İstanbul’un tasarım gözüyle adım adım yeniden keşfedilmesine olanak sağlıyor.

Tasarım Rotaları 

-       Beyoğlu'nu mesken tutan bienal kapsamında gerçekleşen 3 Roman 1 Gezi turunda katılımcılar Ahmet Ümit eşliğinde, ünlü yazarın Beyoğlu'nun En Güzel Abisi, Beyoğlu Rapsodisi ve Elveda Güzel Vatanım romanlarına ev sahipliği yapan ve ilham veren sokakları adım adım gezerken semtin büyülü hikayesini yazardan dinliyor.

-       Pedallıyorum ekibi rehberliğinde Boğaz hattında gerçekleşecek Bisiklet Turu'nda, katılımcılar ulaşım araçlarının en temiziyle İstanbul'u deneyimleyecek. Bahçeköy'den başlayıp Emirgan Korusu'nda bitecek bu rota, bienalin altı alt temasından biri olan ve insanın dünyayı ne denli örselediğini gözler önüne sermeyi hedefleyen Dünya Okulu'na da atıfta bulunuyor.

-       Tat Dedektifi ile Sokak Lezzetleri turunda katılımcılar "Tat Dedektifi" Sinan Hamamsarılar eşliğinde Taksim Meydanı'ndan Şişhane'ye, Beyoğlu'nun keşfedilmeyi bekleyen sokak lezzetlerinin peşinde bir yürüyüşe çıkıyor.

-       Prof. Dr. Murat Güvenç’in anlatımıyla gerçekleşecek İstanbul'un Hanları turunda, üretimin mekan ile bütünleştiği, mimarinin üretimi nitelendirdiği Tarihi Yarımada'nın zanaat merkezleri ve ortak üretim alanları ziyaret ediliyor

-       Yürütücülüğünü Ebru Baybara Demir ve Inam Alchaib'ın yapacağı ve UNHCR'ın desteği ile gerçekleşecek Göç Eden Tatlar turu, katılımcılarını bienal mekanlarından Studio-X Istanbul’da gezdirerek Sindirim Okulu'nda yemek yemenin antropolojisi hakkında düşünmeye teşvik ediyor, komşu topraklardan gelen benzer ve farklı gelenekleri yaşatan mutlu bir aile sofrasının kurulmasıyla lezzetli yemeklerin eşlik ettiği bir sohbet gerçekleştiriyor.

-       İstanbul Müzik Festivali Direktörü Efruz Çakırkaya ve İstanbul Caz Festivali Direktörü Harun İzer'in anlatımıyla gerçekleştirilecek Müzik Turu'nun katılımcıları, cazın Beyoğlu üzerindeki etkisi ve klasik müzik esintileriyle Beyoğlu'nun sesini dinleme fırsatı yakalıyor.

-       Bauhaus Okulu'nun çok sesli kimliğinden esinlenip onu ileriye taşımayı hedefleyen 4. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Mavi ile Şimdiki İstanbul'da Ustalar turu, çeşitli alanlardan zanaatkarların, tasarımcıların ve sanatçıların yeni merkezi Seyrantepe - Maslak hattındaki atölyeleri ziyaret ediyor. Tur, Mavi'nin Tasarım Atölyesi'nde, markanın Tasarım Direktörü Güney Oktar ile gerçekleştirilen bir sohbetle sonlanıyor.

-       İstanbul Fenerleri turunda ise katılımcılar mükemmel bir İstanbul manzarası eşliğinde Fenerbahçe Feneri'nden karşı kıyıdaki Ahırkapı Feneri'ne gidiyor ve birbirine göz kırpan bu iki deniz fenerinin hikayesini Teğet Mimarlık kurucularından Ertuğ Uçar'dan dinliyor.

*Tasarım Rotaları programının biletleri, 22 Eylül Cumartesi günü 10:30’dan itibaren Biletix satış kanallarından ve ana gişe İKSV'den (10.30-18.00 saatleri arasında, 23 Eylül hariç pazar günleri kapalıdır) satın alınabilecek. Biletler, Lale Kart üyeleri için 21 Eylül'de öncelikli ve indirimli olarak satışa sunulacak.

Tasarım Rotaları ile ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Rehberli Turlar

Sergilenen işleri ve kavramsal çerçeveyi daha yakından deneyimlemek isteyen ziyaretçiler 4. İstanbul Tasarım Bienali'ni rehberli turlar eşliğinde ziyaret edebiliyor. Bienal süresince devam edecek uzman rehberler eşliğindeki turlar, bienalin 6 mekanı olan Akbank Sanat, Yapı Kredi Kültür Sanat, Pera Müzesi, Arter, SALT Galata ve Studio-X Istanbul’da, Pazartesi hariç haftanın her günü farklı saatlerde düzenleniyor.

Rehberler; yaklaşık bir saat süren turlar boyunca katılımcılara sergilenen işler, bienalin kavramsal çerçevesi ve temalara göre ayrışan mekanlar hakkında ayrıntılı bilgi veriyor, merak edilenleri cevaplıyor.

Rehberli turlarla ilgili ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. Tur biletinizi şimdiden satın almak için tıklayın!

#İKSV #VitrA #4. İstanbul Tasarım Bienali #Jan Boelen #Okullar Okulu #İstanbul Tasarım Bienali #Tasarım Rotaları


Sayfanın Başına Dön