OKULLAR OKULU'NUN ARDINDAN!
OKULLAR OKULU'NUN ARDINDAN!

OKULLAR OKULU'NUN ARDINDAN!

OKULLAR OKULU   8.11.2018

İKSV tarafından VitrA sponsorluğunda düzenlenen 4. İstanbul Tasarım Bienali, 4 Kasım Pazar günü sona erdi. Jan Boelen küratörlüğünde, Okullar Okulu teması altında gerçekleşen bienal, Beyoğlu'nda yer alan 6 farklı mekanda 200'den fazla proje ve etkinliğe ev sahipliği yaptı. Kapılarını açtığı 22 Eylül'den itibaren ücretsiz olarak gezilebilen ve izleyicilerden yoğun ilgi gören 4. İstanbul Tasarım Bienali'ni 6 hafta boyunca 200.000'in üzerinde kişi ziyaret etti.

Tasarım eğitiminin nasıl farklı olabileceği, eskiden ve yeniden neler öğrenilebileceği, gelenekselle teknolojinin nasıl bir araya geleceği, farklı ağlar içinde nasıl farklı üretilebileceği ve nasıl alternatifler yaratılabileceği gibi soruları merkezine alan 4. İstanbul Tasarım Bienali'nde, haritalardan yiyeceklere, ölçüm birimlerinden zamana, zanaattan yapay zekâya, resimden uzay istasyonuna kadar tasarımı ve öğrenme biçimlerimizi farklı açılardan inceleyen projeler yer aldı. Jan Boelen’in küratörlüğünü yaptığı bienalde Vera Sacchetti ve Nadine Botha yardımcı küratör olarak görev aldı.

Sayılarla Bienal

200.000 ziyaretçi

6 mekan

6 hafta

38 gün

21 ülkeden

200'ün üzerinde katılımcı

120 proje

148 etkinlik

59 panel, 137 konuşmacı

46 performans, 173 performansçı

35 atölye, 64 yürütücü, 418 atölye katılımcısı, 49 öğrenici

50 film gösterimi

1 fotoğraf sergisi

3 dilde çocuk kitabı

26 paralel etkinlik

4. İstanbul Tasarım Bienali, ücretsiz sergi ve etkinlikleriyle Beyoğlu'nda yer alan 6 mekana yayılırken her mekan tasarımı farklı bir açıdan sorgulayan bir okula dönüştü. Akbank Sanat'ta Bozum Okulu, Yapı Kredi Kültür Sanat'ta Akışlar Okulu, Pera Müzesi'nde Ölçekler Okulu, Arter'de Dünya Okulu, SALT Galata'da Zaman Okulu ve Studio-X Istanbul'da Sindirim Okulu yer aldı.

Bienal projeleri mekanların dışına taşarak uydu mekanlar aracılığıyla İstanbul'un farklı noktalarına da yayıldı. SO? Mimarlık'ın çeşitli kurumlarla beraber olası bir İstanbul depremi sonrası Haliç'e yerleştirilebilecek yüzen evlerden oluşan projesinin gerçek boyutlu bir prototipi, Dünya Okulu Uydu Mekanı Rahmi M. Koç Müzesi'ne yerleştirildi. Naho Kubota'nın İstanbul ve Ankara'da bulunan 5 mimarlık okulunda çektiği fotoğraflardan oluşan "Mimarlık Okulları" adlı fotoğraf serisi 2 hafta boyunca Taksim Meydanı'nda sergilendi. Tasarım kolektifi AATB'nin "Eyess Isstanbul" projesi kapsamında ise Uluslararası Uzay İstasyonu'nu (ISS) takip eden iki devasa göz, Ölçekler Okulu Uydu Mekanı The Marmara Pera'nın tepesindeki YAMA ekranına yerleştirildi.

4. İstanbul Tasarım Bienali, daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da Türkiye'nin farklı kentlerinden ve yurtdışından birçok üniversiteyi bir araya getiren özel bir etkinlik serisi düzenledi. Bienal süresince devam eden "Okullar Okulu: Akademi Günleri" etkinlikleri aracılığıyla Türkiye çapında 20'den fazla üniversite, bienal teması etrafında gerçekleştirilen 40'a yakın projeyi bienal mekanlarında katılımcılarla paylaştı.

 

 

#İKSV #VitrA #4. İstanbul Tasarım Bienali #İstanbul Tasarım Bienali #Okullar Okulu #Jan Boelen #Vera Sacchetti #Nadine Botha #Akbank Sanat #Yapı Kredi Kültür Sanat #Pera Müzesi #Arter #SALT Galata #Bozum Okulu #Akışlar Okulu #Ölçekler Okulu #Dünya Okulu #Zaman Okulu #Sindirim Okulu


Sayfanın Başına Dön