DÜNDEN BUGÜNE
DÜNDEN BUGÜNE

DÜNDEN BUGÜNE

RIBA + VitrA   21.04.2020

VitrA ve RIBA - İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü iş birliğiyle Eylül 2018'den bu yana İngiltere'de düzenlenen RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri, o günden bugüne mimarlık dünyasından pek çok önemli ismi ağırladı.

Topluma sosyal, ekonomik ve kültürel değerler katmayı amaçlayan ilham verici program dizisi, etkinlikler sırasında RIBA'nın Youtube kanalından canlı olarak yayınlandı.

O zaman gelin, 2 yıl boyunca çağdaş mimariyi en iyi örnekler üzerinden anlatmayı ve yorumlamayı amaçlayan programa konuk olan isimlere yakından bakalım.

Kazuyo Sejima
RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri ilk etkinliğini, 2018 Eylül'ünde SANAA'nın kurucu ortağı Kazuyo Sejima'yla gerçekleştirdi. 2010 yılında Venedik Mimarlık Bienali'nin ilk kadın direktörü olan Sejima, aynı yıl ortağı Ryue Nishizawa'yla birlikte Pritzker Ödülü'nün sahibi oldu. 

Sir David Adjaye & Lesley Lokko
RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri 2. programında Sir David Adjaye'yi ağırladı. Time dergisi tarafından 'dünyanın en etkili 100 insanından biri' olarak gösterilen Adjaye'nin, Johannesburg Üniversitesi'nden Lesley Lokko'nun sorularını yanıtladığı etkinliği izlemek için tıklayın.

Assemble
Turner ödüllü kolektif Assemble, RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri'nin 3. konuğuydu. Ekibin Goldsmiths Çağdaş Sanat Merkezi dahil olmak üzere son projelerini anlattığı programı buradan izleyebilirsiniz.

Kate Macintosh & Mary Duggan
Sosyal konut projeleriyle öne çıkan Kate Macintosh ve Mary Duggan, 2018 Kasım'ında gerçekleşen RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri'nin 4. konuğuydu. The Observer'ın ünlü mimarlık eleştirmeni Rowan Moore tarafından 'Britanya'nın büyük ve gösterişsiz sosyal konut mimarlarından biri' olarak tanımlanan Macintosh'un çağdaş meslektaşı Mary Duggan'la bir araya geldiği etkinliği izlemek için tıklayın.

Mass Design Group
Mass Design Group, RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri'nin 2019 yılındaki ilk konuğu oldu. Kar amacı gütmeyen tasarım stüdyosu, programda Afrika ve Amerika'da tamamlanan projelerini izleyiciyle paylaştı.

Frida Escobedo
2018 Serpentine Gallery Pavyonu'nu tasarlayan Frida Escobedo, RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri'nin 6. konuğuydu. Çalışmalarını Meksiko'da sürdüren Escobedo'nun yakın zamanda tamamlanan projelerini gündeme taşıdığı programı buradan izleyebilirsiniz.

Emre Arolat
Londra'da gerçekleşen RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri'nin Türkiye'den ilk konuğu Emre Arolat oldu. Arolat'ın 2018 yılında RIBA Uluslararası Mükemmellik Ödülü'nü kazanan Sancaklar Camii'nin yanı sıra son projelerini anlattığı etkinliği izlemek için tıklayın.

Daniel Libeskind
RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri, 2019 Nisan'ında hem Londra hem de İstanbul'da Daniel Libeskind'i ağırladı. Libeskind'in Yunan Mitolojisi'nden Emily Dickinson'a, yaratıcılığına ilham veren unsurları ele aldığı 'Edge of Order' adlı kitabından yola çıkarak hafızanın, mekanın ve insanların mimarisi hakkında konuştuğu İstanbul programını buradan izleyebilirsiniz. Daniel Libeskind'le yaptığımız röportaj içinse sizi buraya alalım.

Feilden Fowles 
Dünyanın en büyük heykel parklarından Yorkshire Sculpture Park'taki ziyaretçi merkezi The Weston'un mimarları Fergus Feilden ve Edmund Fowles, RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri'nin 9. konuğuydu. Feilden Fowles, The Weston'da düzenlenen programda projeye dair detayları izleyiciyle paylaştı.

Grafton Architects & Aleph Zero
RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri, 10. buluşmasında, Grafton Architects ve Aleph Zero'yu ağırladı. RIBA'nın prestijli uluslararası ödülünü 2016'da kazanan Grafton Architects ve 2018 ödülünün sahibi Aleph Zero'nun Güney Amerika'daki ödüllü eğitim projelerini tartıştıkları etkinliği buradan izleyebilirsiniz.

Grimshaw Architects
Grimshaw Architects, RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri'nin 11. programının konuğuydu. Ekip programda, son projeleri hakkında konuştu.

Snøhetta
RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri 2. yılına İskandinav rüzgarıyla başladı. Snøhetta'nın kurucu ortakları Craig Dykers ve Kjetil Trædal Thorsen'in en yeni projelerini sunduğu, mimarlık ve peyzaj konusundaki disiplinlerarası yaklaşımlarını anlattığı etkinliği izlemek için tıklayın.

Eduardo Souto de Moura
RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri 2019'un son buluşmasını Eduardo Souto de Moura'yla yaptı. Moura, yakın zamanda tamamlanan işlerini ve Portekiz'in Alentejo Bölgesi'nde tamamladığı renovasyon projesini izleyiciyle paylaştı.

Dorte Mandrup
RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri, 2020 yılının ilk buluşmasında Dorte Mandrup'u konuk etti. Stüdyosunun tasarıma uygulamalı yaklaşımını ve mimarlık pratiği kültürünü geliştirme konusundaki kararlılığı hakkında konuştuğu etkinlik için tıklayın.

Yasmeen Lari
RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri'nin 2020 yılındaki 2. buluşması Yasmeen Lari'yle gerçekleşti. Lari, Pakistan'ın doğal afetler açısından riskli bölgeler için tasarladığı sıfır karbon strüktürler hakkında konuştu.

Ben van Berkel
RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri, Mart ayında UNStudio'nun kurucularından Ben van Berkel'i İstanbul'da ağırladı. Etkinlik videosuna buradan ulaşabilirsiniz. Ben van Berkel'le yaptığımız röportajı izlemek için tıklayın.

#VitrA #RIBA #RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri #Kazuyo Sejima #Sir David Adjaye #Lesley Lokko #Assemble #Kate Macintosh #Mary Duggan #Mass Design Group #Frida Escobedo #Emre Arolat #Daniel Libeskind #Feilden Fowles #Grafton Architects #Aleph Zero #Grimshaw Architects #Snøhetta #Eduardo Souto de Moura #Dorte Mandrup #Yasmeen Lari #Ben van Berkel #UNStudio


Sayfanın Başına Dön