RIBA + VitrA İLE MİMAR SOHBETLERİ
RIBA + VitrA İLE MİMAR SOHBETLERİ

RIBA + VitrA İLE MİMAR SOHBETLERİ

RIBA + VitrA   2.03.2021

VitrA, RIBA (İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü) işbirliğiyle Eylül 2018’den bu yana İngiltere’de mimar sohbetleri düzenliyor. Uluslararası mimarlık camiasının öncü isimleriyle çağdaş meslektaşlarının ağırlandığı RIBA + VitrA ile Mimar Sohbetleri, bugüne kadar gerçekleştirilen 22 etkinlik aracılığıyla, 14 ülkeden 44 konuşmacıyı 7.500’den fazla izleyiciyle buluşturdu. Her yıl Türkiye’ye özel bir buluşmanın da düzenlendiği etkinlik dizisinde, 2019’da Daniel Libeskind, geçtiğimiz yıl ise Ben van Berkel İstanbul’da konuk edildi. İstanbul etkinliklerinin üçüncüsü ise dijital ortamda gerçekleştirildi. İlk gösterimi 26 Şubat’ta VitrA Türkiye YouTube hesabından yapılan 23. buluşmada, Filistin Müzesi ile Aga Khan Mimarlık Ödülü’nü almaya hak kazanan heneghan peng architects’in Kurucuları Róisín Heneghan ve Shih-Fu Peng ağırlandı.

Mimarlık, peyzaj ve kent tasarımına odaklanan heneghan peng architects, 1999’da New York’ta kuruldu. Yıllar içinde Dublin ve Berlin’de ofis açarak Avrupa’ya taşındı. Karmaşık tarihi alanlarda yenilikçi ve güncel mimarlık tasarımını yansıtan binalar üretmesiyle tanınan  heneghan peng architects, ünlü Mısır Piramitleri ile Kahire arasında, çölün kıyısında uzanan Büyük Mısır Müzesi gibi proje örnekleri üstünden, mimarlık alanındaki 20 yıllık deneyimlerini paylaştı.

RIBA Hakkında

İngiliz Kraliyet Mimarlar Enstitüsü (Royal Institute of British Architects - RIBA), mimarlıkta mükemmelliği hedefleyen küresel bir profesyonel üyelik organıdır. Dönemin önce gelen mimarları tarafından 1834’te kurulan RIBA, 6 bini Birleşik Krallık dışında 47 bini aşkın üyeye sahip. Ülke çapında ofisleri bulunan RIBA’nın Londra’daki 1930’lardan kalma merkez binasında; kitabevi, kafe, galeri ve konferans salonu da yer alıyor.

#VitrA #RIBA #MimarSohbetleri


Sayfanın Başına Dön