15. İSTANBUL BİENALİ
15. İSTANBUL BİENALİ

15. İSTANBUL BİENALİ

TASARIM   15.09.2017

Küratörlüğünü sanatçı ikilisi Elmgreen & Dragset'in üstlendiği iyi bir komşu başlığını taşıyan 15. İstanbul Bienali'nde, 32 ülkeden 56 sanatçının farklı coğrafya ve zaman dilimlerinden hikayeler anlattığı 150 eseri sergilenecek.

 

15. İstanbul Bienali bu yıl, Galata Özel Rum İlköğretim Okuluİstanbul ModernPera MüzesiARK KültürYoğunluk Sanatçı Atölyesi ile Küçük Mustafa Paşa Hamamı olmak üzere birbirine yürüme mesafesindeki 6 komşu mekanda ziyaretçilerini ağırlayacak.

 

16 Eylül - 15 Kasım 2017 tarihleri arasında yapılacak olan 15. İstanbul Bienali süresince farklı alanlardan isimlerin katılımıyla gerçekleştirilecek ücretsiz etkinliklerle de "İyi Bir Komşu" başlığı üzerine düşünülmeye devam edilecek. Sanatçı ve akademisyen Zeyno Pekünlü'nün koordinatörlüğünü üstlendiği 15. İstanbul Bienali'nin Kamusal Programı kapsamında, uluslararası konuşmacıların katılımıyla gerçekleştirilecek sempozyumlardan film gösterimlerine ve konuşmalara, farklı kültürel coğrafyalardan davetli şeflerin birlikte yemek pişirecekleri atölye çalışmalarından İstanbul'un göçmen ve yerleşik müzisyenlerinin bir araya gelerek yapacakları doğaçlama performanslara, okuma günlerinden çocuklar için animasyon ve tasarım atölyelerine pek çok farkı etkinlik düzenlenecek.

 

Küratörler Elmgreen & Dragset, bienalin temasını bir kavramsal çerçeve metni yerine, "İyi bir komşu, korkmadığınız bir yabancı mıdır?", "İyi bir komşu sizinle aynı gazeteyi mi okur?" gibi komşuluk kavramı etrafında oluşturdukları 40 soruyla belirledi. Yaşları 8'den 84'e uzanan 40 kişinin iyi bir komşu hakkında sorduğu bu sorular, Aralık ayındaki basın toplantısında canlı bir performansla tanıtılmıştı.

#15. İstanbul Bienali #İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı #İKSV #Michael Elmgreen #Ingar Dragset #İyi Bir Komşu


Sayfanın Başına Dön