16. İSTANBUL BİENALİ'NDE MEKAN DEĞİŞİKLİĞİ
16. İSTANBUL BİENALİ'NDE MEKAN DEĞİŞİKLİĞİ

16. İSTANBUL BİENALİ'NDE MEKAN DEĞİŞİKLİĞİ

TASARIM   13.08.2019

İKSV, 14 Eylül - 10 Kasım tarihleri arasında Yedinci Kıta başlığıyla gerçekleşecek 16. İstanbul Bienali mekanlarında değişiklik kararı aldı. Haliç Tersaneleri'nde bienalin düzenleneceği sahada, inşaat yapım sürecinin ve eski binalardaki asbestli malzemelerin temizlik çalışmalarının henüz tamamlanmaması nedeniyle; İKSV, çevre ve insan sağlığı üzerinde oluşabilecek riskleri ve zaman baskısını göz önünde bulundurarak Tersane İstanbul'un bienal mekanları arasından çıkardı.

Pera Müzesi ve Büyükada'da yer alacak 16. İstanbul Bienali sergileri planlandığı gibi devam ederken bienalin yeni mekanı ilerleyen günlerde duyurulacak.
 
İstanbul Bienali 1987'den bu yana sergilerini, aralarında doğrudan bu amaçla inşa edilmemiş alanların da olduğu 100'ü aşkın mekanda gerçekleştirdi. Bienal, kimi zaman şehre geçici ve kalıcı sanat mekanları kazandırılmasına, kimi zaman da daha önce kamunun kullanımına açık olmayan mekanların sanatla yeniden keşfedilmesine önayak oldu. Bu yıl düzenlenen Yedinci Kıta başlıklı 16. İstanbul Bienali'yle İstanbul'un 600 yıllık tarihi tersane binalarının ilk kez kamuya açık bir etkinliğe ev sahipliği yapması planlanmıştı.
 
İKSV tarafından Koç Holding sponsorluğunda, Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud küratörlüğünde düzenlenen 16. İstanbul Bienali, 14 Eylül - 10 Kasım tarihleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. 

#İKSV #16. İstanbul Bienali #İstanbul Bienali #Nicolas Bourriaud #Yedinci Kıta #Pera Müzesi #Büyükada #Tersane İstanbul


Sayfanın Başına Dön