3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL
3 GÜNDE BİENAL

3 GÜNDE BİENAL

TASARIM   17.11.2016

Galata Özel Rum İlköğretim Okulu, Studio-X İstanbul, DEPO, bomontiada'da yer alan Alt Sanat Mekanı ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri olmak üzere 5 mekanda sergilenen 3. İstanbul Tasarım Bienali için 20 Kasım Pazar son gün. Bu noktada elbette, bienal kapsamında kentin farklı bölgelerine yayılan "Yaratıcı Mahalleler" ve "Tasarım Rotaları" gibi etkinlik ve özel projeleri de göz ardı etmemek gerek!

 

Peki aramızda, "Biz İnsan Mıyız?” teması altında "insan" ve "tasarım" arasındaki yakın ilişkiyi derinlemesine inceleyerek pek çok şeyi yeniden düşünmemizi sağlayan bienali henüz gezmeyen var mı? O zaman doğru yerdesiniz çünkü VBenzeri "3 Günde Bienal rehberi sizlerle!

 

1.Gün

 

Öncelikle, Mark Wigley ve Beatriz Colomina küratörlüğünde gerçekleşen 3. İstanbul Tasarım Bienali'nin 4 farklı proje kümesi şeklinde kurgulandığını hatırlayalım: Bedeni Tasarlamak, Gezegeni Tasarlamak, Yaşamı Tasarlamak ve Zamanı Tasarlamak!

 

Bu konuda hız kazanmak adına, ilk olarak Galata Özel Rum İlköğretim Okulu'nu gezebilirsiniz. Nitekim bu mekanda, ilk 2 kümeye dair çalışmalar yer almakta. Üstelik "Yaşamı Tasarlamak" kümesi altında, okulun çatı katında bulunan "Homo Cellular" sergisi de cabası! Cep telefonlarının hayatımıza girmesiyle, insan zihniyeti ve biyolojisinde zaman içinde gerçekleşen kökten değişimi konu alan bu sergiden oldukça etkileneceğinizden eminiz.

 

Gelelim 3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında gerçekleşen ilgi çekici etkinliklere! Bu yıl yeni lokasyonlar eklenen "Tasarım Rotaları" bunlardan biri. İstanbul'un iki yakasında bulunan tasarım odaklı ofis, atölye, mağaza, imalathane ve mimari yapıların tasarım hikayelerine tanıklık etmek istemez misiniz? 18 - 19 Kasım tarihlerinde Beyoğlu, Çukurcuma, Tophane, Pera, Galata, Karaköy, Nişantaşı, Sultanahmet, Kuzguncuk, Fener ve Balat bölgelerini kapsayan 6 rotada yapılan etkinlik için detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

2.Gün

 

Bienal mekanlarından Studio-X İstanbul, hem sergi hem de paralel etkinlikler açısından 2. gün rotanız olabilir. Nitekim 19 Kasım Cumartesi günü, 3. İstanbul Tasarım Bienali kapsamında Türkiye'nin tasarım tarihinin son 2 yüzyılına odaklanan "Türkiye Tasarım Kronolojisi" adlı projenin son oturumuna katılabilirsiniz. "Konut", "Mobilya" ve "Sanayi Yapıları" gibi tasarımın farklı dallarını mercek altına alan etkinlik dizisi için detaylı bilgiye buradan ulaşmak mümkün.

 

İstanbul Arkeoloji Müzeleri ise bugün için bir diğer alternatif rota. Burada, Yenikapı'daki Marmaray ve İstanbul Metrosu için yapılan kazılarda bulunan 8.500 yıllık Neolitik ayak izlerinin bienal için özel olarak üretilen replikalarını mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Bu arada 19 Kasım günü, Fener - Balat ve Pera - Galata - Karaköy şeklinde 2 ayrı bölgede "Tasarım Rotaları" etkinliğinin gerçekleşeceğini belirtelim!

 

3.Gün

 

bomontiada'nın keyifli atmosferinden midir bilmiyoruz ama bienal mekanlarından biri olan Alt Sanat Mekanı'nı Pazar gününe sakladık! Üstelik bienal 20 Kasım Pazar günü sona erse de, buradaki ve İstanbul Arkeoloji Müzeleri'ndeki sergilerin 4 Aralık'a kadar devam edeceğini hatırlatalım!

 

Konu tarihten açılmışken, yine bienal kapsamında ve H&M sponsorluğunda düzenlenen "Moda Tasarımında Sürdürülebilirlik" atölyesinde ortaya çıkan tasarımları 4 Aralık'a kadar ADAHAN İstanbul Otel'deki "Geleceği Giydirmek" sergisinde görebilirsiniz.

#3. İstanbul tasarım Bienali #Galata Özel Rum İlköğretim Okulu #Studio-X İstanbul #bomontiada #DEPO #Alt Sanat Mekanı #İstanbul Arkeoloji Müzeleri #Tasarım Rotaları #Yaratıcı Mahalleler #VitrA #İKSV #3 Günde Bienal


Sayfanın Başına Dön