5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ BAŞLADI
5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ BAŞLADI
5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ BAŞLADI
5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ BAŞLADI
5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ BAŞLADI
5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ BAŞLADI
5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ BAŞLADI
5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ BAŞLADI

5. İSTANBUL TASARIM BİENALİ BAŞLADI

TASARIM   15.10.2020

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından VitrA sponsorluğunda düzenlenen 5. İstanbul Tasarım Bienali bugün başladı. ‘Empatiye Dönüş: birden fazlası için tasarım’ başlıklı bienalin küratörlüğünü Mariana Pestana yürütürken direktörlüğünü Deniz Ova üstleniyor. Peki, tasarıma empati üzerine temellenen yeni bir rol biçme arayışındaki fikirleri ve projeleri bir araya getiren programda bizi neler bekliyor?

Bienal 2021’in nisan ayına dek dijital, araştırma, performans ve  felsefi anlamlar olmak üzere dört ana çizgi üzerinden ilerleyecek.

DİJİTAL
Mutfağı tasarım odaklı düşüncenin ve üretimin merkezi olarak yeniden hayal eden filmler, dersler ve performanslardan oluşan dijital bir video serisi olan Eleştirel Yemek Programı, karantina sırasında insanların mutfakta yarattıkları tarifleri paylaşmalarından hareket ediyor. Eleştirel Yemek Programı, yiyecek tanıtımlarından kurmaca hikayelere ve evde çekilmiş belgesellere dek birçok farklı tarz ve tonda eser sunuyor. 18 Ekim-28 Şubat arasında her hafta bir bölüm şeklinde, EmpathyRevisited.iksv.org adresinde, IKSV YouTube kanalında ve e-flux Arhitecture'da izlenebiliyor.

ARAŞTIRMA
Kara ve Deniz Kütüphanesi, ziyaretçileri kara ve denizle ilişkilerini sorgulayarak Akdeniz kavramı üzerine yeniden düşünmeye davet eden eğitsel bir mekan. Kütüphane, bölgedeki toplumsal, ekonomik ve çevresel direnç için yeni araçlar ve görüşler oluşturmak ve bunları haritalandırmak isteyen tasarımcılar ile düşünürlerin araştırma projelerinin yer aldığı bir koleksiyondan oluşuyor. Projeler Cihangir’deki ARK Kültür’de yer alıyor. Counterspace’in yemek tariflerini arşivlik ve arkeolojik malzeme olarak ele alıp Sahra bölgesindeki sosyopolitik maddi kültür anlatılarını nakleden Maddi Tarihler: Kumlar, Topraklar, Yemek Tarifleri ve Diğer Arşivler projesi inceleyebilecekleriniz arasında. 

PERFORMANS
Yeni türden karşılaşmaların provasının yapılacağı müdahaleleri kapsayan Yeni Yurttaşlık Ritüelleri, kentle ve kentin çeşit çeşit sakiniyle bir arada olma, yeniden bağ kurma ve ilgilenme deneyimlerini üstleniyor. Pera Müzesi’nin yanı sıra kentin farklı noktalarına da uzanıyor. Moda Parkı, Fenerbahçe Parkı Topluluk Bahçesi, Kuzguncuk Şehir Bahçesi, Karaköy İskelesi gibi, İstanbul’un dört bir yanına yayılmış Yeni Yurttaşlık Ritüelleri, Mayıs 2021’e dek etkinleştirmelere sahne olacak. Ayrıca Kalamış Parkı’nda gerçekleşecek Dansbana! etkinliği dikkat çekiyor. 

FELSEFİ
Empati kavramının üzerinde duran Empati Seansları adındaki film seçkisi, seyircileri yeryüzünden okyanusların derinliklerine kadar farklı bakış açılarını benimsemeye ve dijital alemdeki çok sayıda alanı keşfetmeye davet ediyor. Alice dos Reis’in Dip Akıntısı, Emmy Bacharach’ın Bilinçakışı/Hasankeyf Mağaraları ve Ben Thorp Brown’un Cura’sı film listesinde.

 

Ziyaretçiler 15 Kasım’a kadar açık olacak Pera Müzesi ve ARK Kültür’de sosyal mesafe kuralları gözetilerek kontrollü bir şekilde ağırlanacak. Seyirciler için beşerli gruplar halinde bir saatlik bir gezi formatı kurgulandı. 

İstanbul sokaklarına yayılacak müdahaleler, araştırma projeleri ve video serileriyse 30 Nisan 2021’e kadar izlenebilir ve incelenebilir. Araştırma projeleri ve dijital projeler altı ay boyunca dünyanın her yerinden tasarimbienali.iksv.org adresinden takip edebilirsiniz. 

Bienalin açılış videosunu izlemek için buraya tıklayınız. 

 

#Dijital #Pandemi #Bienal #IKSV #VitrA #Kara ve Deniz Kütüphanesi #Eleştirel Yemek Programı #Empati Seansları #Uydu Projeler ##empathyrevisited ##istanbuldesignbiennial #5. İstanbul Tasarım Bienali ##empatiyedönüş


Sayfanın Başına Dön