ARKIMEET'siz Ne Yaparız Bundan 'Sonra?'
ARKIMEET'siz Ne Yaparız Bundan 'Sonra?'

ARKIMEET'siz Ne Yaparız Bundan 'Sonra?'

TASARIM   20.11.2014

Ülkemizin mimarlık alanındaki en önemli buluşma platformu olmayı hedefleyen ARKIMEET'in heyecanla beklenen ikincisi, dün Four Seasons Hotel Bosphorus'ta meraklılarına kapılarını açtı. 'ARCHITECTS MEET in ISTANBUL' sloganıyla gerçekleşen ARKIMEET'in bu yıl ki teması ise 'Ya Sonra?' olarak belirlendi. Uluslararası isimlerin katıldığı konferans ve panellere ev sahipliği yapan etkinlik, ödül programlarıyla da fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ya da kurumları da onurlandırıyor. Tüm bunlar bir yana ARKIMEET'in belki de en önemli özelliği ise katılımcıları arasında yeni ve verimli ilişkiler, fırsatlar ortaya koyup uygun buluşma ortamlarının yaratılması olsa gerek... 

ARKIMEET bu yıl; ''Sınırları aşıp küreselleştik; kazandık mı yoksa kaybettik mi? Sosyal medya ile "sosyalleştik" mi yoksa! Peki ya tüm bunlar kentleri, binaları, kullandığımız ürünleri nasıl değiştiriyor? Mimarlık bu hızlı ve inovatif süreç içinde kendisine nasıl yön çizecek? İnsanlık ve çevreyi nasıl bir gelecek bekliyor...'' gibi sorulara şaşırtıcı yanıtlar buluyor. Etkinlik süresince oluşacak karbon ayak izini hesaplayan ve yenilenebilir enerjiye yatırım yapan firmalardan aynı miktarı karbon kredisi olarak satın alan ARKIMEET programında dün Tasarım Bienali Direktörü Deniz Ova'nın moderatör olduğu bir panel gerçekleşti. Panelin merkez noktasında “Peki ya Gelecek” sorusu yer alıyordu. Tasarımcı ve araştırmacı Alexandra Daisy Ginsberg ve Brightwell Yönetim Kurulu Başkanı, Dünya Fütüristler Derneği Türkiye Onursal Başkanı Alphan Manas bu panelde konuşmacı olarak yer aldılar. 

Pecha Kucha ise VitrA sponsorluğunda gerçekleşti ve keyifli bir hızla akan slaytlarla konuşmacılar arasında müthiş bir enerji oluştu. Sedar Bayrak, Cem Dinlenmiş, Hakan Evkaya, Elif İnce, Özgür Mumcu, Derin Sarıyer, Nevzat Sayın ve Harun Tekin'in katılımıyla gerçekleşen Pecha Kucha ile ilk gün sona erdi. 

Bugün saat 12:30'da başlayan Christophe Pillet'in konuşmasını saat 15:15'te Atik Paşa Balo Salonu'nda gerçekleşecek bir başka konuşma izleyecek. Mirco Becker, edimsel tasarım modellerinin nasıl daha verimli kullanılabileceğine dair Städelschule Architecture Class (SAC)'ın yaptığı araştırmaları ve son dönem gelişmeleri izleyicilere aktaracak. Saat 16:30'da ise aynı salonda 'Kent, Mekan, Tasarım, Seyahat' başlıklı konuşmasıyla Gökşin Ilıcalı takip edilebilir. 

ARKIMEET ile ilgili ayrıntılı bilgi için: http://www.arkimeet.com/2014/tr

#mimari #architecture #tasarım #design #sehir #Arkimeet #vitra #istanbul #konferans


Sayfanın Başına Dön