ARŞİV RÜYASI
ARŞİV RÜYASI
ARŞİV RÜYASI
ARŞİV RÜYASI
ARŞİV RÜYASI
ARŞİV RÜYASI

ARŞİV RÜYASI

TASARIM   8.05.2017

SALT Galata, 20 Nisan - 11 Haziran tarihleri arasında Refik Anadol'un Arşiv Rüyası sergisine ev sahipliği yapıyor. Sanat Kullanımları: Son Sergi kapsamında sunulan çalışma, SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarındaki 1.700.000'i aşkın belgenin özelliklerine göre makine zekasıyla sınıflandığı medya enstalasyonlarından oluşuyor.

 

Arşiv Rüyası projesi için Google Artists and Machine Intelligence (Google Sanatçılar ve Makine Zekası) programıyla konuk sanatçı olarak çalışan Anadol, süper bilgisayarlar ve makine zekasındaki gelişmelere başvurdu. SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarını, yüksek işlemci gücüne sahip yapay zeka ve makine öğrenimi algoritmalarıyla görsel bir okumaya tabi tuttu. Çok boyutlu verileri, uzman değerlendirmelerinin ötesinde bir yöntemle birbirleriyle etkileşime açan Anadol'un Arşiv Rüyası, bu zengin belge birikimini izleyicinin tümüyle çevrelendiği bir mekanda çeşitli açılardan inceleme, değerlendirme ve yorumlama imkanı sunmakta.

 

Sergi mekanını, geçmiş ve geleceğin iç içe geçtiği kapsayıcı bir ortama dönüştüren çalışma, izleyici tarafından etkileşimli olarak deneyimlenebildiği gibi, müdahale edilmediğinde rüyaya dalarak belgeler arasındaki belgeleri ortaya çıkarıyor.

#SALT Galata #Refik Anadol #Arşiv Rüyası #SALT Araştırma #sergi


Sayfanın Başına Dön