BASİT İYİDİR!
BASİT İYİDİR!
BASİT İYİDİR!
BASİT İYİDİR!
BASİT İYİDİR!
BASİT İYİDİR!
BASİT İYİDİR!
BASİT İYİDİR!

BASİT İYİDİR!

TASARIM   2.09.2016

Dünyaca ünlü markalar, zihnimize kazınan logo tasarımlarını minimalizimin izinde sadeleştirmeye devam ederken, bize de bu tasarımların önceki ve son halleri ile emanet edildiği stüdyoları sizinle paylaşmak düşüyor. Hadi başlayalım!

 

Mastercard - 2016 | Pentagram

 

1966 yılında, "Paranın satın alamayacağı şeyler vardır, geri kalan her şey için Mastercard" sloganıyla yola çıkan şirket, o günden bugüne birkaç logo değişimi yaşasa da son 20 yıldır herhangi bir değişime gitmemişti. Pentagram tasarım ekibinin ellerine bıraktığı son logosunda ise sarı ve kırmızı dairelerin yanı sıra fontunda da belirgin bir sadeleşmeye gidildiğini söylemek mümkün.

 

Google - 2015

 

2005 yılında logo değişimine giden Google da, "sans serif" fontun sadeliğini tercih edenlerden. Basit, renkli, düzenli ve samimi… Google'ın yeni logosunu bu kelimeler ile tanımlamak mümkün. Üstelik bu değişimin, 17 yıllık Google'ın 2013 yılından beri ilk olduğunu belirtelim.

 

Airbnb - 2014 | DesignStudio

 

Airbnb'nin "Her yere ait olabilirsiniz" mottosundan yola çıkan Londralı DesignStudio, "Herkes tarafından çizilebilir" düşüncesinden yola çıkarak şirketin yeni logosunu tasarladı. Logoda yer alan Bélo ise uluslararası alanda herkesin kolaylıkla tanıyacağı bir sembol olarak düşünüldü. Bélo, 3 şeyi temsil ediyor: Kollarını yukarı kaldıran figür, lokasyon belirleyici ve ters bir kalp; kısacası insan, lokasyon ve sevgi… A harfinin ise nereden geldiği zaten belli!

 

McDonald's - 2016 | Boxer

 

2016'nın başlarında logo tasarımında değişime giden McDonald's, bu işi Boxer ekibine emanet etti. Kalın tipografinin canlı renkler ile ambalajlara taşındığı logo için McDonald's ise, "Basit, taze ve markanın modern ve ileri görüşlü vizyonunu gözler önüne seriyor" diyor.

#logo tasarımı #sade #ünlü markalar #minimalizm #stüdyo #Mastercard #Google #Airbnb #McDonald


Sayfanın Başına Dön