BAUHAUS_100+TR
BAUHAUS_100+TR

BAUHAUS_100+TR

TASARIM   23.04.2020

1919-1933 yılları arasında Weimar-Dessau-Berlin'de aktif olan modern tasarım-sanat-mimarlık eğitim kurumu Bauhaus Okulu, 2019 yılının 100. kuruluş yıl dönümü olması nedeniyle başta Almanya olmak üzere pek çok ülkede çeşitli programlarla ele alındı. Geçtiğimiz ay yayımlanan BAUHAUS_100+TR de, Türkiye'de bu konuda yapılmış güncel çalışmalardan. Kitap; mimarlık, mobilya ve endüstriyel tasarım, görsel iletişim ve grafik tasarımı, sahne sanatları, resim, heykel, moda ve tekstil, kent planlaması, müzik, medya sanatları ve sanat felsefesi alanlarında etkin olan Bauhaus ekolünün Türkiye’de tasarım ve tasarım eğitimine yansımalarını ele alıyor. 

BAUHAUS_100+TR kitap açıklaması:

Bauhaus'un Türkiye'de tasarım eğitimine yansımaları; Bauhaus'un Türk tasarımı ve Türk sanatı üzerine yansımaları, etkileri ve yarattığı dönüşümler; Türk sanat düşüncesinde Bauhaus; ayrıntıda ve etkileşimde Bauhaus; Bauhaus ve eleştiri: tarih, tasarım ve izler; Türk mimarlarının poetika'sında Bauhaus: Okumalar şeklinde temaları kapsayan yazı ve eserleri bir araya getiren bu derleme kitap, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi tam zamanlı ve yarı zamanlı öğretim üye ve yardımcılarının 'Bauhaus 2019' teması üzerindeki değerlendirme, görüş, düşünüm ve birikimlerini toplu olarak paylaşmayı amaçladı. Nitekim sanat-tasarım karşıtlığından, temel tasarım yorum ve değerlendirmelerine; ekolün kökenlerine yönelik aktör temelli yaratıcı, yenilikçi ve cinsiyetçi gözlemlerden, Türkiye'de yayılım ve paylaşımı sırasındaki farklılaşma ve yerelleşme özelliklerine; ekolün kendi 'mülkü' olan yapı ve tartışmalara bakmaktan, aktör ve izlerçevrenin Amerika ve Avusturalya'daki deneyimlerine; modern mimarlık içinde oluşturulan 'plan yorumu' yaklaşımından, mimarlık ve tasarım mesleğinin oluşumundaki katkılarına yayılan bir yelpazede çeşitlenen yazılar, taze bakış açılarıyla içinde bulunduğumuz bu coğrafyadan Bauhaus'a bakarlar.

BAUHAUS_100+TR derlemesi 18 yazarın 16 makale-denemesinden oluşuyor: Jale N. Erzen, Bilge İmamoğlu, Canan Ünlü, Nur Ayalp, Berin F. Gür, Onur Yüncü, Sevil Enginsoy Ekinci, A. Elif Yabacı, Mesut Dinler, Baykan Günay, Şaha Aslan, Ferhan Kızıltepe, Elif Ezgi Öztürk, A. Derin İnan, Güneş Duyul, Başak Uçar ve Ali Cengizkan'ın yazar olarak katkılarıyla, kitabın içine yayılan Esatcan Coşkun'un foto-deneme makalesi fotoğrafları ve Sonat Özcivanoğlu - Utku Coşkuner ikilisinin grafik tasarımlarıyla bir araya geldiği özgün bir ortak çalışmadır.

Editörler | A. Derin İnan, Ali Cengizkan
Kitap Tasarımı ve Grafik Uygulama | Sonat Özcivanoğlu, Utku Coşkuner
Çeviri | Linda Rödel Çiftçi (Almanca), A. Derin İnan (İngilizce)
Dil | Türkçe (Almanca / İngilizce Özet)
Basım Tarihi, Yeri | Mart 2020, Ankara, TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yayınları

#Bauhaus100 #BAUHAUS_100+TR #TED Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Yayınları


Sayfanın Başına Dön