BIDEN-HARRIS LOGOSUNUN ANLATTIKLARI
BIDEN-HARRIS LOGOSUNUN ANLATTIKLARI
BIDEN-HARRIS LOGOSUNUN ANLATTIKLARI
BIDEN-HARRIS LOGOSUNUN ANLATTIKLARI
BIDEN-HARRIS LOGOSUNUN ANLATTIKLARI
BIDEN-HARRIS LOGOSUNUN ANLATTIKLARI

BIDEN-HARRIS LOGOSUNUN ANLATTIKLARI

TASARIM   10.11.2020

Amerika’nın başkanlık seçimleri her seferinde pek çok bağlamda tartışıldığı gibi, iletişim uzmanları tarafından da yakından incelenir ve değerlendirilir. İlgiyle takip edilen seçimin kitlesel iletişim faaliyetlerinin bir tarafında, adayların belirlediği ve kampanya süresince her yerde çokça kullandığı kampanya logosu da var.

Seçimi kazandığı ilan edilen Joe Biden’ın kampanyası için belirlenen logo geçtiğimiz aylarda görsel tasarım ve iletişim uzmanları tarafından değerlendirilmişti. Burada logonun iki aşamalı olduğu söylenebilir. Bu iki aşamalı logolardan biri Biden’ın kendi isminden oluşan ‘BIDEN PRESIDENT 2020’ yazılı kampanya logosu,  diğeri de başkan yardımcısı Senatör Kamala Harris’in katılması sonrasında ortaya çıkan ‘BIDEN-HARRIS’ logosu.  Biden’ın orijinal logosu Brother 1816 yazı karakterinden oluşurken, Biden-Harris logosu için Hoefler & Co tarafından, Decimal ve Mercury’nin bir arada olduğu bir yazı tipi geliştirilmiş.

Biden’ın orijinal logosu ile ilgili yapılan ilk değerlendirmelerde ortaya atılan teorilerinden biri, logoda E harfi yerine kullanılan üç kırmızı çizginin, Çin Komünist Partisi ile birlikte anılan ‘üç kızıla / three red banners’ gönderme olabileceği idi. Ancak bu en başta görsellik anlamında kendine zemin bulmayan bir iddia olduğundan dolayı ciddi bir karşılık görmedi. Hatta komplo teorisi olarak nitelendirildi. Değerlendirmelerden birisi ise, iletişim kampanyasında güçlü ve aynı zamanda insanlara yakın, samimi bir başkan olacağını vurgulayan Biden’ın logosunun fazla ‘geleneksel’ görünmesiydi.

Biden kampanyasının yaratıcı danışmanı Robyn Kanner’ın Fast Company dergisine özel olarak verdiği bilgiye göre Kamala Harris’in ekibe katılmasıyla geliştirilen Biden-Harris logosu, Mekanism ajansı tarafından tasarlanan Biden’in orijinal logosu üzerine inşa edilmiş. Kanner, ayrıca ‘Biden’in Başkan Obama ile dönemine referans vererek, yönetim kademesinin omuz omuza çalışacağının altını çizmek istediğini, dolayısıyla Biden-Harris isimlerinin logolaşmasının bu ortaklığı aktarmaya yardımcı olduğunu’ belirtmişti.

Biden ve Harris’in isimlerinin birleşmesinden oluşan logo çalışmasında, yazı tipindeki değişiklik önemli bir karar olarak beliriyor. Kamala Harris’in kampanyasını geliştiren Wide Eye ajansının kurucusu ve yaratıcı direktörü Ben Ostrower, ‘Decimal’ yazı tipinin logo güncellemesine zarif bir dokunuş getirdiğini, Vintage saatlerin tipografisinden esinlenen Decimal’in hem zamansızlığı, hem ileriye dönüklüğü temsil ettiğini, bir yandan güçlü, güvenilir bir duruş sergilemekle, diğer yandan sıcak ve kolay erişilebilir olmak arasında bir denge kurduğunu’ belirtiyordu.

Bu logo üzerinden uzmanların farklı eksende değerlendirmeleri oldu. Bu değerlendirmelerden bir kısmında verilmek istenen mesajın altını çiziliyordu, zira Senatör Kamala Harris ön seçimlerde aslında Biden’ın karşısında yer almıştı. Dolayısıyla seçim için yaratılan bu logoda yansıtılan güç birliğinin, ‘siyasi bölünmenin ortasında birliğin savunulması’ olarak yorumlanmasının istendiği görüşü ortaya çıktı. Bu anlamda logo, alanın uzmanları tarafından çoğunlukla ‘etkili’ olarak değerlendirildi. Uzmanların bir kısmındaysa bu logonun yeni, heyecan verici ve deneysel herhangi bir şey sunmadığı, ancak zaten amacın da bu olmadığı görüşü hakimdi. Bu değerlendirmeyi yapanlar tarafından logo sıradan bulunmakla birlikte, en önemlisinin niyeti net şekilde belli etmek olduğu, dolayısıyla bu anlamda hedefine ulaştığı da yansıtıldı. Farklı eksendeki bir diğer görüşe göre ise Harris’in adının Biden’dan uzun olması nedeniyle tasarımda daha küçük görünmesi, birinin başkan diğerinin başkan yardımcısı olmasından dolayı zaten eşit olmamaları halinin görsel ve algısal olarak da altını çiziyordu. (Kaynak: Fast Company, Lilly Smith’in yazısı)

#logo #logo tasarımı #görsel #görsel iletişim tasarımı #americano #seçimler #Biden #Biden Harris #Joe Biden #Kamala Harris


Sayfanın Başına Dön