BİENAL'İN YENİ MEKANI!
BİENAL'İN YENİ MEKANI!

BİENAL'İN YENİ MEKANI!

TASARIM   21.08.2019

İKSV tarafından, Koç Holding sponsorluğunda düzenlenen 16. İstanbul Bienali, 14 Eylül'de kapılarını açıyor. Bienal sergileri; MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, Pera Müzesi ve Büyükada'da izleyicilerle buluşacak. 

İKSV, daha önce bienal mekanlarından biri olarak belirlenen Haliç Tersaneleri'nde, eski binalardaki asbestli malzemelerin temizlik çalışmalarının henüz tamamlanamadığının tespit edilmesi üzerine mekanın değiştirileceğini açıkladı. Yeni mekan arayışı sürecinde MSGSÜ Rektörü Prof. Dr. Handan İnci ile yapılan görüşme sonucunda, Tophane'de, 5 numaralı Antrepo binasında yer alan MSGSÜ İstanbul Resim ve Heykel Müzesi'nin 16. İstanbul Bienali sergi mekanlarından biri olmasına karar verildi. 

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi, 1937 yılında Türkiye modern sanatının başlıca eserlerini korumak, geliştirmek ve kamuyla paylaşmak amacıyla kuruldu. 2005 yılında 9. İstanbul Bienali ve 2011'de 12. İstanbul Bienali'nin de gerçekleştirildiği 5 numaralı Antrepo binasının müzeye dönüştürülmesi için çalışmalar 8 yıldır devam ediyordu. Kısa bir süre önce müze danışmanı olarak Vasıf Kortun'un görevlendirilmesiyle birlikte hız kazanan hazırlık sürecinin ardından müze, 2020 baharında, tasarımı Emre Arolat imzalı yeni binasında kapılarını açmaya hazırlanıyor. 

Yedinci Kıta'ya ziyaretler 14 Eylül'de başlıyor!

Fransız yazar ve akademisyen Nicolas Bourriaud küratörlüğünde Yedinci Kıta başlığıyla düzenlenen 16. İstanbul Bienali'nde 26 ülkeden 50'nin üzerinde sanatçı ve sanatçı kolektifinin eserleri yer alacak. Yedinci Kıta başlığını okyanuslarda yüzen devasa atık yığınına bilim çevrelerinin verdiği isimden alan bienal, insanların sebep olduğu doğal veya kültürel atıklara antropoloji veya arkeolojinin araçlarıyla bakan çalışmalara yer vererek sanat ve ekoloji arasındaki ilişkiyi de tartışmaya açmayı hedefliyor.

16. İstanbul Bienali, 14 Eylül - 10 Kasım tarihleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek. 

#İKSV #16. İstanbul Bienali #İstanbul Bienali #Nicolas Bourriaud #Yedinci Kıta #İstanbul Resim ve Heykel Müzesi #Pera Müzesi #Büyükada


Sayfanın Başına Dön