BOŞ BİR ODA KENDİ FONKSİYONUNU YARATIR
BOŞ BİR ODA KENDİ FONKSİYONUNU YARATIR

BOŞ BİR ODA KENDİ FONKSİYONUNU YARATIR

TASARIM   16.05.2019

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" adlı romanının tasarımcılardan gördüğü ilgi tesadüf değil. Roman örgüsü içindeki hikaye, özgün ve ayrıcalıklı bir tasarım anlatısı sunuyor okurlara. Adını romandan alan sergi, bu anlatıdan mimari bir okumayla çıkabilecek farklı olasılıklara bakıyor: Bir yandan sözel ve görsel ifadenin birbiriyle ilişkisini, diğer yandan her iki ifade biçiminin zihindeki "tasarı" ile ilişkisini araştırıyor ve aralarda oluşan boşlukların sunduğu imkanları kutluyor. 
 
Kurgusu Bahar Turkay'a, yapımı Manifold'a ait "Boş Bir Oda Kendi Fonksiyonunu Yaratır" sergisinin katılımcıları: Ali Paşaoğlu ve Tomris Akın / Alper Derinboğaz, Salon / Aslıhan Demirtaş, KHORA Ofis / Bilge Kalfa / Boğaçhan Dündaralp, ddrlp / Burcu Serdar Köknar / Enise Burcu Derinboğaz, Praxis Landscape / Erdem Akan / Ertuğ Uçar / Gamze İşcan, Hâlükâr Mimarlık / H. Cenk Dereli, NOBON / Hayriye Sözen / İpek Baycan ve Şule Ertürk Gaucher, Slash Architects / kpm kerem piker mimarlık / M. Can Tanyeli / Muğlak Standartlar Enstitüsü / Oğul Öztunç ve Atıl Aggündüz, Piknik Works / Onur Kutluoğlu / Ozan Avcı / Özge Çağlayan / Rükneddin Avşar Gürpınar / Sait Ali Köknar / Selahattin ve Pelin Tüysüz, Adapt Architects / SO? / Tuğçe ve Gökhan Kodalak.

Ersa, Filli Boya, Pesent'e ve VitrA tarafından desteklenen Boş Bir Oda Kendi Fonksiyonunu Yaratır sergisi; 17 Mayıs Cuma günü Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi'nde açılacak. Aynı zamanda sergi çerçevesinde; 22 Mayıs Çarşamba günü Bahar Turkay moderatörlüğünde, Bülent Tanju ve Erdem Ceylan'ın katılımıyla "Uzun Bir Dörtgen" başlığıyla "Kıraathane Tasarım Konuşmaları" etkinliği gerçekleşecek. 


Sergi:

Boş Bir Oda Kendi Fonksiyonunu Yaratır | Tasarımcıların Yorumuyla Saatleri Ayarlama Enstitüsü 
Lokasyon | Kıraathane İstanbul Edebiyat Evi
Tarih | 18 Mayıs - 31 Mayıs 2019

Konuşma:

Uzun Bir Dörtgen | Kıraathane Tasarım Konuşmaları
Erdem Ceylan - Bahar Turkay - Bülent Tanju
Tarih | 22 Mayıs 2019, 19:00 - 20:30

Afiş Tasarım | Gökçe Genç ve Erman Yılmaz

#Boş Bir Oda Kendi Fonksiyonunu Yaratır #Bahar Türkay #Manifold #sergi


Sayfanın Başına Dön