BU OBJELER EV YAPIMI
BU OBJELER EV YAPIMI
BU OBJELER EV YAPIMI
BU OBJELER EV YAPIMI
BU OBJELER EV YAPIMI
BU OBJELER EV YAPIMI
BU OBJELER EV YAPIMI
BU OBJELER EV YAPIMI
BU OBJELER EV YAPIMI
BU OBJELER EV YAPIMI

BU OBJELER EV YAPIMI

TASARIM   1.02.2021

Pandemi etkisi, tüm dünyada çeşitli meslek gruplarından insanların işlerini sürdürürken birbirine destek olacağı çeşitli dayanışma ve örgütlenme formatlarının ortaya çıkmasına vesile oldu. Tasarımın çeşitli alanlarında bunun örnekleri ortaya çıkmaya başladı. Uzun vadeli tasarım ve yaratıcı paylaşım süreçlerini desteklemek ve finansal katkı sağlamak üzere 2014 yılında Hong Kong’da kurulan Design Trust’ın oluşturduğu ‘Critically Homemade’ inisiyatifi de bu çabalardan biri.

‘Critically Homemade’, sosyal ve çevresel ihtiyaçlar için ‘ev yapımı’ çözümler üretmek üzere tasarımcıları ve iş ortaklarını güçlendirmek amacıyla kurulan bir mikro inisiyatif olarak tanımlanıyor. Küratörlüğünü, Design Trust kurucularından olan ve direktörlüğünü yürüten Marisa Yiu’nun üstlendiği program, pandeminin ülkedeki tasarım topluluğu üzerindeki etkisini hafifletmek ve fiziksel mesafe koşulları altında kolektif yaratıcı üretim imkanları sağlamak üzere oluşturulan çabanın bir parçası. Programın 20 Kasım’da açılan ve 2021’in ilk aylarına kadar devam eden ‘Winter Showcase’ sergisi için şehir ve ada kapsamında 39 tasarım seçildi.

Tasarımcılara yöneltilen toplu ‘brief’in aşamaları şöyle;

1-Ev yapımı bir obje prototipi tasarlatın ve üretin

2-Objeyi diğer yaratıcı ekiplerle işbirliği içinde üretmeniz teşvik edilir.

3-Objenin işlevsel olması ve mevcut sosyal, çevresel veya eğitime yönelik ihtiyaçları hedef alması ve bu yönde çözümler önermesi gerekir.

4-Hedef kitle kuşaklar arası olarak yeniden düşünülmelidir.

5-Bu işlevsel nesne avcunuzun içine sığacak ölçüde olmalı (20cm yükseklik x 20 cm genişlik x 20 cm derinlik)

6-Tasarladığınız obje oyunu ve sosyal refahı nasıl teşvik eder?

#ev yapımı #obje tasarımı #tasarım #obje #pandemi #Design Trust #Critically Homemade


Sayfanın Başına Dön