CAMEKÂN 31 OCAK’TA BAŞLIYOR
CAMEKÂN 31 OCAK’TA BAŞLIYOR

CAMEKÂN 31 OCAK’TA BAŞLIYOR

TASARIM   4.02.2022

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’nin, Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı desteğiyle ve Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi (Staatliche Hochschule für Gestaltung Karlsruhe [HfG]) ortaklığında yürüttüğü konuk tasarımcı programı Camekân, 31 Ocak’ta başlıyor.

Camekân, Türkiye'nin İstanbul dışındaki şehirlerinden ve Avrupa'dan, üniversite öğrencisi ya da yeni mezun sekiz genç tasarımcıyı, 31 Ocak - 28 Şubat 2022 tarihleri arasında, İstanbul’da ağırlayacak. Türkiye'nin önde gelen hat ve cilt sanatçılarından Prof. Emin Barın'ın uzun yıllar atölye ve ciltevi olarak kullandığı Barın Han, programa ev sahipliği yapacak.

Ekim 2021’de duyurulan açık çağrının ardından yapılan değerlendirmeler sonucunda, Camekân’a katılacak sekiz genç tasarımcı, Yılmaz Şahser, Kusay Tatlı, Elif Sarıgüzmen, Hanieh Fatouraee, Jannik Lang, Clemens Lauer, Pia Matthes ve Kathrin Rüll olarak belirlenmişti.

İKSV, programa seçilen genç tasarımcıların seyahat ve konaklama masraflarını üstlenecek, araştırma ve üretim süreçlerini kolaylaştıracak, ihtiyaç duyabilecekleri ilişkileri, malzemeleri, çalışma alanını ve desteği sağlayacak. Genç tasarımcıların disiplinlerarası ve bölgeler ötesi işbirlikleri geliştirmelerini hedefleyen program, eş zamanlı olarak, dördü Türkiye'den, dördü Avrupa'dan olmak üzere, sekiz mentor/eğitmen/uzmanı da İstanbul'da buluşturacak.

Camekân, mentorların genç tasarımcılarla bir araya gelecekleri, farklı uygulamaların deneneceği, karşılıklı tartışmaya ve öğrenmeye dayanan, özgün üretimlere ev sahipliği yapacak yeni bir öğrenme platformu olmayı hedefliyor.

Programın mentorları kimler?

Camekân, tasarım, mimari ve çağdaş sanat alanlarında çalışan küratör ve Karlsruhe Sanat ve Tasarım Üniversitesi [HfG] Rektörü Jan Boelen ve FIELDS ortağı ve Bahçeşehir Üniversitesi öğretim görevlisi, tasarımcı Mevce Çıracı’nın danışmanlığında ve mentorluğunda yürütülüyor. Camekân’ın, bilgi birikimlerini program boyunca genç tasarımcılarla paylaşacak, çeşitli tasarım alanlarında uzmanlaşmış diğer altı mentoru ise; tasarımcı ve tasarım eğitmeni Ayşenaz Toker; sanatçı, Nohlab ve NOS’un kurucularından Candaş Şişman; tasarımcı ve öğretim görevlisi Meriç Kara; sanatçı, sinemacı ve HfG öğretim görevlisi Mustafa Emin Büyükcoşkun; konsept geliştiricisi, sanat yöneticisi ve sanat araştırmacısı Norina Quinte ile tasarımcı Katharina Wall, küratör Jules van den Langenberg ve stratejist Willem Schenk’ten oluşan Ornamenta 2024 küratöryel ekibi olacak.

Program kapsamında herkese açık, ücretsiz dersler gerçekleştirilecek

Camekân, program mentorlarının vereceği halka açık, toplam sekiz ücretsiz açık ders ile daha da zenginleşecek. Dersler, kimi zaman bir konuşma, kimi zaman da İstanbul’da belirli bir rotada yapılacak yürüyüşler ya da mekân ziyaretleri şeklinde tasarlandı.Sayfanın Başına Dön