CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO
CARO ALESSANDRO

CARO ALESSANDRO

TASARIM   4.04.2023

6 Mayıs’a kadar Paris’teki Galerie Kreo’da sergilenecek olan ‘Caro Alessandro’ Sergisi, tasarım dünyasının duayenlerinden Alessandro Mendini’yi ve ikonik tasarımlarını onurlandırıyor. Sergide; Mendini’nin ikonik tasarımları, Brendon Miel Masele’nin ‘Poltrona di Proust’ eserinden ilham alarak geliştirdiği performans gösterisi ve Fransız tasarımcı Pierre Charpin’in, Mendini’yi andığı metni yer alıyor.

Renkli ve eklektik stiliyle bilinen İtalyan tasarımcı ve mimar Alessandro Mendini, Alchimia ve Memphis gibi post-modern tasarım akımlarının kurucularından biri olarak biliniyor. Mendini, ‘Proust’ adlı koltuk ve Hollanda’da bulunan Groninger Müzesi gibi ikonik ürün ve yapılara imza attı. Alessi ve Philips gibi global markalara tasarım ve danışmanlık; Swatch markasına da sanat yönetmenliği yaptı.

1979, 1981 ve 2014 yıllarında, tasarımlarıyla Compasso d’Oro Ödülü’ne layık görülen tasarımcı; Fransa’da, Fransa Kültür Bakanlığı tarafından verilen ‘Chevalier des Arts et des Lettres’ ünvanını aldı. Bugün, Mendini’nin eserleri New York’ta Museum of Modern Art, Paris’te Centre Georges Pompidou ve Londra’da Victoria and Albert Museum gibi müzelerin kalıcı sergi koleksiyonlarında yer alıyor. Tasarım dünyasının editoryal tarafında da önemli bir role sahip olan tasarımcı/mimar, 1970-1976 yılları arasında ‘Casabella’, 1977-1988 yılları arasında kurucusu olduğu ‘Modo’ ve 1979-1985 & 2010-2011 yılları arasında ‘Domus’ yayınlarının direktörlüğünü üstlendi. Aynı zamanda Domus Academy’i kurdu. 2001’den beri de Galerie Kreo için çeşitli koleksiyonlar geliştirdi.

Mimarlık ve tasarım kültürünün gelişmesinde önemli bir rolü olan Alessandro Mendini,‘Caro Alessandro’ adlı sergide; 1979’da tasarladığı ‘Kandissi’, 1990’da tasarladığı ‘Poltrano di Proust, Bronzo’, 1993’te tasarladığı ‘Cleome Elegans’ gibi ikonik parçaları, dansçı/kareograf Brandon Miel Masele’nin filmi ve Fransız tasarımcı Pierre Charpin’in Mendini için yazdığı metin ile anılıyor.

Paltrano di Proust, Mendini’nin tasarım yaklaşımını karakterize eden mizahı ve radikalizmi yansıtıyor. Tasarımcı, bir berber koltuğunu sorguluyor ve var olan koltuğa yeni bir kimlik kazandırıyor. 1993’te sürreal bir yaklaşımla geliştirilen ‘Cleome Elegans’, kesik konik bir formun, cam ve mavi lake ahşabın bir araya gelmesiyle ayrışıyor.

Sergide katkıda bulunan Brandon Miel Masele, elektro dans alanında uzmanlaşmış ve bu dans alanının öncü isimlerinden biri. Dansçının, ‘Poltrona di Proust’ eserinden ilham alarak geliştirdiği performans gösterisi, nesneler ve insan vücudu arasındaki derin bağlantıyı araştırıyor ve Mendini’nin çağdaş tasarımına yeni bir bakış açısı getiriyor.

Fransız tasarımcı Pierre Charpin, Mendini’nin Domus dergisinin başındayken kullandığı yazı stilinden ilham alarak, 2007’de Galerie Kreo’da birlikte gerçekleştirdikleri sergiden bir parça olan ‘All’aperto’ eserini yeniden yorumladı:

“Vücudun çeşitli sembolik temsilleri arasında ağaç vardır: Köklerle karışan zeminde ayaklar, gövdeyi andıran kıvrımlı uzuvlar, rüzgarın ritmine göre hareket eden kaldırılmış kollar, dallar gibi havaya duyarlıdır. Böylece insan vücudu; yeryüzü ve gökyüzü arasındaki ilişkiyi kendine mal eder, enerjileri onları ritmik bir şekilde kozmosa tekrar sunmak için yoğunlaşır.

Bir mimar olarak, insan vücudunu yüce bir sembol olarak yeniden üretebilen, bu enerjik gerilim hallerinden türetilen simetrilere, çizgilere, boşluklara, geometrilere ve kurallara hayranım." - Alessandro Mendini

#Alessandro Mendini #Caro Alessandro #Galerie Kreo #Alchimia #Memphis


Sayfanın Başına Dön